| Alexandro9050 a întrebat:

Salut., imi spune si mie cineva pe ce site pot gasi iliada de homer? sau daca o are undeva in calculator sa imi raspunda cu ea sau sa mi-o trimita la Alex9PA0@yahoo.com. pe mess, sau cum vrea el. pentru ca eu stau in cipru si aici la scoala e obligatoriu sa s-e invete poeziile lui homer... plzz in carte este scrisa mai mult in arhaica si nu prea inteleg mai deloc. si cred ca o voi intelege mai bine daca stiu si in romana

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Păi ai văzut ce mare e, cine crezi că a scris textul integral pe net? Uite aici o povestire, ca să înțelegi subiectul http://www.lecturirecenzate.ro/2010/09/19/iliada/ Să fii atent, că ai acolo și Odiseea, poate îți trebuie și aceea.

| Alexandro9050 explică (pentru anonim_4396):

Odisea a trebuit anul trecut, dar am vazut filmul. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandro9050):

Mde! Cronologic Odiseea vine DUPĂ Iliada, cum s-o fi studiat înainte?!
Filmul nu e totuna cu cartea, nici chiar cu povestirea.