| Elena567223 a întrebat:

În America ce limbi străine se studiază la liceu? Adică știți că noi avem germană, fraceză, latină...
Ei ce studiază?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Probabil este si in functie de zona. Cu siguranta li se da niste optiuni, dar totusi au niste limite (adica nu cred ca poate cineva sa-si aleaga vreo limba africana si chiar sa-i fie predata).

https://en.wikipedia.org/......ted_States

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Spaniola e pentru ei așa cum e engleză pentru noi, adică se pune accent pe asta. Și a doua limba este in funcție de alegerea școlii sau alegerea elevului dacă se poate opta pentru asta. Se pot preda limbi asiatice ca japoneza, chineza, coreeana, limbi europene ca franceza, germana, rusa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Spaniola, chineza, germana, franceza, rusa. Depinde de ce isi alege fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta, nu romana

| MorganaM a răspuns:

Din cate stiu eu, franceza neaparat. a doua limba variaza

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Pe lângă cele menționate mai sus, sunt școli cu foarte multe minoriăți, unde sunt aduși profesori care să le predea limba maternă. De asemenea, unele școli le oferă elevilor posibilitatea de a-și alege orice limbă, iar școala e obligată să le angajeze un profesor pentru a-i ajuta și încuraja să o studieze. Numai bine!