| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, studenţii de la facultatea de teologie trebuie să aibă o pasiune pentru limbile străine, adică cei care aspiră să absolve facultatea de teologie, cu medie mare, trebuie să se priceapă la limbi străine şi la muzică?
Studenţii de la teologie (religie) trebuie să fie pricepuţi la limbi străine, să le facă plăcere să studieze limbile străine precum (latina, greaca, ebraica, engelza, fraceza).
La ce ar trebui să se priceapă un viitor student la teologie (religie)?

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Studenții absolve religie.

| zilog a răspuns:

și eu am o pasiune pentru limbi, cred că am pierdut 1 an din viata pe la facutatea de limbi din Chisinău
Mai am o pasiune si pentru religie imi plac tare mult pocaitele

| Curious2 explică (pentru zilog):

Ce aţi studiat?
Aţi studiat religia intr-o facultate de religie?

| Curious2 explică (pentru Curious2):

Pardon, voiam să tastez "teologia".

| zilog a răspuns (pentru Curious2):

Eu sunt doar un păcătos electronist
dar am citit manualul de utilizare al omului să văd șî eu ce pedeapsă îmi iau
pentru că așa este în electronică când faci ceva trebuie să cunoști toate legile fizice chimie chestii exacte pentru că alt fel nu merge nu iese ceea ce vrei sa executi. daca nu citești manualul datasheet catalog-ul caracteristicile tehnice.
pentru dacă tot se zice că sunt păcătos pentru că toți oamenii sunt păcătoși
și scrie în Biblie că toate păcatele sunt egale
asta înseamnă că trebuia să găsesc crack-ul la program
și l-am găsit
ATENȚIE ASTA ESTE CEEA CE NU TE ÎNVAȚĂ LA NICI O FACUTATE
ACESTEA SUNT UNELE DINTRE SECRETELE BIBLIEI DESPRE CARE NIMENI NU O SĂ ÎȚI SPUNĂ NIMIC pentru că apoi nu te vei deștepta prea mult și lor le plac cei ce au păcate să îî facă să se simtă cât mai păcătoși și cât mai vinovați cu putință ca să bage cât mai mulți bani în cutia milei!
și să râdă șî de ei punândui să facă cât mai multe ritualuri mistice ce nu au nici o legătură cu ortodoxismul crestinismul ci sunt niște practici păgâne pe care biserica șî-lea însușit și înglobat de la localnici spunândule SFÂNTA TRADIȚIE care de multe ori sunt in contradicție cu ceea ce spune Biblia. puparar oasele

1) APA, ULEIUL, LEMNUL, NU POT FI SFINTE PENTRU CĂ DOAR OAMENII POT TRĂI O VIAȚĂ DE SFINȚENIE!
Iisus Hristos spune :
Leviticul 20:26 VDC
Voi să-Mi fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt, Eu, Domnul; Eu v-am pus deoparte dintre popoare, ca să fiţi ai Mei.

1 Petru 1:16 VDC
Căci este scris: „Fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt."

1 Petru 2:9-10 VDC
Voi însă sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam sfânt, un popor pe care Dumnezeu Și l-a câștigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată; pe voi, care odinioară nu eraţi un popor, dar acum sunteţi poporul lui Dumnezeu; pe voi, care nu căpătaserăţi îndurare, dar acum aţi căpătat îndurare.

Asta înseamnă dacă citesti tot capitolul sau cum se zice la voi versetul
inseana ca toti oamenii sunt chemati la sfintenie si sa fie proeoti
SI PREOTIA NU ESTE DOAR PT CEI CE SUNT HIROTONISITI sau au dat spaga
ci este pentru toti oamenii prin faptul ca Dumnezeu La trimis pe Isus Hristos la poporul sau poporul ales era poporul Evreu
dar pentru ca poporul Evreu nu a vrut să îl pimescsă și să îl recunoască ca fiind copil de Dumnezeu Domn și mântuitor
El le-a dat voie celorlalți oameni de pe planetă să se numescă copii de Dumnezeu
Adică tu ești copil de Dumnezeu așa spune Biblia
Cine sunt copiii lui Dumnezeu? Naşterea din nou (naşterea spirituală) ne face copii ai lui Dumnezeu.

Este scris în Biblie: Ioan 1:12-13.
Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu; născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

Dumnezeu ne dă ocazia să fim copiii Săi.

Este scris în Biblie: 1Ioan 3:1. Vedeţi ce dragoste ne-a arătat Tatăl, să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Şi suntem. Lumea nu ne cunoaşte, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El.

Creştinii sunt adoptaţi în familia lui Dumnezeu.

Este scris în Biblie: Romani 8:16.
Însuşi Duhul adevereşte împreună cu duhul nostru că suntem copii ai lui Dumnezeu.

Galateni 4:4-5.
Dar când a venit împlinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege, ca să răscumpere pe cei ce erau sub Lege, pentru ca să căpătăm înfierea.

Să învăţăm o lecţie de la copii.

Este scris în Biblie: Luca 18:16-17.
Isus a chemat la sine pe copilaşi şi a zis:
Lăsaţi copilaşii să vină la Mine şi nu-i opriţi; căci Împărăţia lui Dumnezeu este a unora ca ei. Adevărat vă spun că, oricine nu va primi Împărăţia lui Dumnezeu ca un copilaş, cu niciun chip nu va intra în ea.

| zilog a răspuns:

Care este menirea unui PREOT!?
Menirea unui pastor sau a unui preot este să DUCĂ EVANGHELIA LA MARGINILE PĂMÂNTULUI LA ORICE FĂPTURĂ din orice neam in orice limba

asa scrie in Biblie

si daca nu crezi in ceea ce scrie in Biblie înseamnă că ești doar un bișnițar care te-ai dus acolo să înveți cum să excrochezi oamenii care cred în poii care nu citesc Biblia si se duc la biserica ca fraierii sa pupe niste oase de morti crezând că dacă dau bani la biserică ei pot să îșî cumpere locul în Rai!

| zilog a răspuns:

Mat. 28

19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.

Marcu 16

15 Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede şi se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit.

Luca 24

46 Şi le-a zis: „Aşa este scris, şi aşa trebuia să pătimească Hristos, şi să învie a treia zi dintre cei morţi.
47 Şi să se propovăduiască tuturor neamurilor, în Numele Lui, pocăinţa şi iertarea păcatelor, începând din Ierusalim.

Ioan 20

21 Isus le-a zis din nou: „Pace vouă! Cum M-a trimis pe Mine Tatăl, aşa vă trimit şi Eu pe voi."

Fapte 1

8 Ci voi veţi primi o putere, când Se va pogorî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria, şi până la marginile pământului."

Evanghelia trebuie predicată „tuturor neamurilor". Potrivit cu statisticile Conferinţei Generale, Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea proclamă în prezent mesajul Evangheliei în peste 200 de ţări. Aceasta înseamnă că au mai rămas doar câteva state în care biserica noastră nu are o prezenţă oficială. Iată câteva state mari: Coreea de Nord, Arabia Saudită, Siria şi Yemen; altele sunt mai mici, cu mai puţin de un milion de locuitori. Aşadar, am putea fi înclinaţi să credem că Biserica Adventistă aproape şi-a încheiat lucrarea. Dar acest lucru nu este adevărat. Trebuie să-I mulţumim Domnului pentru că biserica noastră creşte rapid în multe zone ale lumii şi pentru că se lucrează în tot mai multe zone albe, însă provocarea rămâne la fel de mare. Când vorbeşte despre „neamuri", Noul Testament foloseşte un cuvânt care ar trebui tradus mai degrabă cu „grupuri de oameni" sau „comunităţi etnice". Prin urmare, lucrarea noastră nu este gata până când nu am ajuns la toate comunităţile de oameni. În prezent, se discută despre câte astfel de comunităţi există. Numărul avansat de specialişti variază între douăsprezece mii şi peste douăzeci de mii, în funcţie de definiţia de la care se porneşte. Indiferent de definiţia folosită, există câteva mii de astfel de comunităţi în care nu s-a intrat până acum.

Gândeşte-te câţi oameni din localitatea în care trăieşti nu au auzit încă Evanghelia. Este importantă prezenţa ta în mijlocul lor? Se vede lucrul acesta? Ce îţi spune răspunsul la această întrebare cu privire la rolul tău în îndeplinirea misiunii bisericii?

| zilog a răspuns:

Marcu spune: „Duceti-va in toata lumea, si propovaduit si Evanghelia la orice faptura" (Marcu 16:15). Ioan spune: „Cum M-a trimis pe Mine Tatal, asa va trimit si Eu pe voi" (Ioan 20:21). Apoi il auzim pe Luca facand aceasta afirmatie de doua ori, o data in Evanghelia sa: „Si sa se propovaduiasca tuturor neamurilor, in Numele Lui, pocainta si iertarea pacatelor, incepand din Ierusalim" (Luca 24:47),
si din nou in prologul cartii Faptele apostolilor, unde scrie: „Ci voi veti primi o putere, cand Se va pogori Duhul Sfant peste voi, si-Mi veti fi martori in Ierusalim, in toata Iudea, in Samaria, si pana la marginile pamantului" (Fapte 1:8).
In sfarsit, in cea mai citata versiune a Marii Trimiteri, Matei spune: „Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al
Sfantului Duh..." (Matei 28:19).

| Titan123 a răspuns:

La a fi pescar de oameni

| zilog a răspuns (pentru Titan123):

Slujirea Salvatorului din viaţa muritoare se încheiase. Suferinţa Sa din Grădina Ghetsimani şi de pe cruce încetase. Din Faptele apostolilor, capitolul 1, învăţăm că El slujise timp de 40 de zile după învierea Sa, „arătându-li-Se" apostolilor şi „vorbind… despre lucrurile privitoare la Împărăţia lui Dumnezeu" (Faptele apostolilor 1:3).

El le-a spus: „Voi veţi primi o putere, când Se va pogorî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria şi până la marginile pământului" (Faptele apostolilor 1:8).

La puţin timp după aceea, „S-a înălţat la cer şi un nor L-a ascuns din ochii lor.

Şi cum stăteau ei cu ochii pironiţi spre cer, pe când Se suia El, iată că li s-au arătat doi bărbaţi îmbrăcaţi în alb,

şi au zis: «Bărbaţi Galileeni, de ce staţi şi vă uitaţi spre cer? Acest Isus, care S-a înălţat la cer din mijlocul vostru, va veni în acelaşi fel cum L-aţi văzut mergând la cer»" (Faptele apostolilor 1:9–11).

Într-adevăr, Salvatorul va veni din nou la a Doua Venire a Sa dar, între timp, Evanghelia lui Isus Hristos trebuie să meargă „până la marginile pământului".

De la Matei, învăţăm despre o responsabilitate specială dată apostolilor de a duce Evanghelia tuturor naţiunilor:

„Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei, şi le-a zis: «Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ.

Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh»" (Matei 28:18–19).

La începutul Bisericii, la jumătatea timpului, Evanghelia fusese dusă doar casei lui Israel; apoi Petru, apostolul senior, a primit revelaţia că sosise vremea ca Evanghelia să fie dusă dincolo de Israel, la neamuri. Capitolele 10 şi 11 din Faptele apostolilor ne ajută să înţelegem procesul şi modalitatea prin care această creştere necesară a Bisericii pentru mai mulţi copii ai lui Dumnezeu a fost făcută cunoscută oficianţilor care prezidează şi celorlalţi membri ai Bisericii, în general.

Cu ajutorul lui Corneliu, care făcea parte din neamuri, un sutaş şi un om bun, Domnul l-a ajutat pe Petru să înţeleagă că Evanghelia urma să ajungă şi la neamuri, un concept nou şi neobişnuit sfinţilor din acele zile. Revelaţia de a face acea schimbare în treburile Bisericii i-a fost dată lui Petru, apostolul senior. Noi ştim că, după aceea, Evanghelia a ajuns repede la neamuri.

Un exemplu de creştere a Bisericii din aceea vreme a fost convertirea lui Pavel, care a devenit marele apostol al neamurilor. El a avut o viziune, în timp ce călătorea spre Damasc, a văzut o lumină şi a auzit o voce, s-a pocăit de păcatele sale şi a fost chemat de Dumnezeu (vezi Faptele apostolilor 22:6–18) şi, de atunci, a avut o influenţă foarte mare în răspândirea Evangheliei lui Isus Hristos.

| Titan123 a răspuns (pentru zilog):

Nu cred că ești ortodox,

| zilog a răspuns (pentru Titan123):

Vrei sa iti arat poze de la nuntă
imi pare rau ca nu am cum sa uplodez
dar iti pot da un link
Așa cercetează electroniștii lucrurile pentru că electroniștii sunt și spioni câte o dată și un spion tehnologic chiar nu se poate abtine.
Eu pot sa iti dau pe privat sa vezi ca eu sunt
Asistent medical, Tinichigiu vopsitor auto,
Tehnician electronist,
Inginer in automatizari industriale automatist industrial,
Inginer in sisteme de securitate ( proiectare sisteme de securitate stingere incendii foc defumare, control acces pontaj supraveghere video, securitate cibernetica, securitate mecanica ),
Sunt și tehnician montator sisteme de securitate ( alarme efractie, control acces fum foc incendiu case de bani seifuri incuietori... spargător autorizat lacatus mecanic ),
Sunt si tehnician in instalatii ( montator sisteme de stingere a incendiilor... apa, gaze naturale ),
Sunt tehnician metrolog,
Sunt si inspector resurse umane,
Nu știu dacă am spus că sunt si tehnician electrician gradul 4 si am voie sa umblu pana la 1000volți.
Iar acum vreau sa mai fac niste scoli de sculeor matrițeor lăcătuș mecanic si prelucrător prin așchiere în Anglia!
Cumva nu ti-se pare că un asemnea om are unele manii defecte profesionale de a citi documentația tehnică!?
Pe mâna mea mi-se dau zilnic lucrur de milioane de euro utilaje echipamente mașinării care costa cel puțin 2 milioane de euro bucata. Si eu le montez servisez, le scriu softuri sau le fac mentenata intretinerea sau le aduc imbunătățiri sau le modific.
Un asemena om citeste in fiecare zi o medie de 200 pagini de documentatie tehniuca in decurs de 12 ore. pentru ca orice greșeală făcută mă poate trimite în mormânt sau poate să omoare oameni angajati muncitori
sau poate să strice materiale piese si componete pe care nu imi permit sa le plastesc si voi fi nevoit sa lucrez 10 ani gratis.
De exemplu Eu am lucrat la o firma din America unde in fiecare zi reparam UPS-uri de foarte mare capacitate de pana la 800 Amperi / fază si le sincronizam si interconectam si cu alte ups-uri si invertoare pentru ca in total sa pot ajunge la capcacitati mult mai mari in cazul in care char ar fi fost nevoie.
Eu eram singurul om autorizat sa intervin pe placile electronice si acele UPS-uri sa ramana in continuare in garanție!
Sau mergeam la cursuri in Grecia scoli scoalrizari muta carte,
sau In România la Sirona eu reparam echipamente care fabrica coronițe dentare si acele echipamente CNC-uri CAD CAM care scuplteaza din ceramica sau alte materiale si fabrica coronitele detare costau in medie cam 40 000 euro,
Sau în Israel am lucrat la sediul Orange am montat servere si echipamente si am tras mii de cabluri daca as fi gresit ceva chiar si in ziua de azi dupa 14 ani cred ca nu as fi terminat de achitat toat paguba.
sau am organizat targuri de tehnologie bancara unde am prezentat softuri de standardizare in leasing-ul bancar si solutii de securitate atat soft TAMUN si Zantax din Israel
cat și solutii fizice de securitate fizica la efractie + securitate bazata pe inteligenta artificiala
Digital video recordere cu inteligeta artificiala
solutii de securitate camere ccd cctv tvci,
sau am lucrat la ASTRAL si aveam 1/2 din echipele de montatori in subordine si eu ma ocupanm de serverele de CMTS UMTS DocSys PBX alocare de IP-uri pe mac si MTA
eu eram omul care la 5 dimineata citeam contractele si introduceam datele tehnice in servere si setam pentru fiecare contract in parte in fuctie de ce a achizitionat sa aiba internet telefonie televiziune apoi in functie de contracte mergeam la magazie si preluam in gestiunea mea modem-urile si echipamentele care trebuiau montate si le dadeam montatorilor apoi desenam pentru fiecare masina in parte traseu pe unde sa se duca si la ce ora sa fie la care dintre clienti ca sa monteze ceea ce au cumparat.
sau Am avut un lat de magazine de calculatoare in subordine care avea 250 magazine si eu eram coordonator activitati service tot o data eram director tehnic peste tot service-ul lantului respectiv de magazine si mai aveam 100 de oameni in suborine in sediul SIMEX de pe Maresal Averescu Nr 8-10 din Bucuresti.
Si mai aveam inca 100 de tehnicieni peste care eram coordonator activitati service si director tehnic in Sema Parc.
Am lucrat si la o banca am facut securitatea lor bancara le-am implementat Active Directory si multe alte servere de securitate conform QOS prioritizare pachete in functie de provenienta lor si alte servere de securitate si alte site-uri si aplicatii.
Am locuit in Elvetia si m-am ocupat timp de 2 ani de site-ul unei firme de bijuterii de renume nondial.
In ultimu timp am cam dat eu faliment pentru ca am luat-o cu traista in băț pe la clienti pe contr propriu pentru că mă sătrasem să imbogătesc pe unul si pe altul
si am pierdut cativa ani din viata mea incercand sa le ofer romanilor servicii de calitate
adica celor care au mici afaceri mici ateliere de productie
sa merg pe la ei si sa le repar tot felul de utilaje automatizari scule electrice
DAR ROMÂNII SUNT EXTRAORDINAR DE ZGÂRCIȚI și când ajung sa se vada cu sacii în căruța atunci încep să facă fițe și figuri să nu vrea sa mai plătescă munca prestată!
Așa că mi-am băgat piciorul si am plecat în Anglia si acum iau salariu bunicel
chiar daca in Romania ar fi trebuit sa fi castigat de 4 ori mai mult de cat in Anglia daca clientii ar fi fost corecti si cinstiti
dar datorita faptului ca din ce in ce mai multi Români nu mai au cinste demnitate onoare bun-simt...
eu castigam mai putin de cat castig acum ca si angajat!

de unde pornisem de la faptul că îti spuneam ca sunt oameni tehnici care citesc extraordinar de mută documentație tehnică zi de zi cam 200 pagini pe zi si le si memoreaza le si pune in practica fara sa greseasca pentru ca alfel va omora oameni.
asa ca un asemnea om care citeste pagina ca si cand i-ar face fotografie
reuseste sa citesca si BIBLIA CARE ESTE MANUALUL LUI DUMNEZEU PENTRU VIATA OMULUI

Daca eu sunt om si exista un manual de utilizare si indreptare a vietii mele de ce sa nu il citesc?

| zilog a răspuns (pentru Titan123):

Căci prin har sunteţi mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu: nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni. (Efeseni 2:8–9)