| mata6969 a întrebat:

Salut, în liceul unde învăț avem pauză de 10 minute și după 3 ore o pauză de 20 de minute. În această pauză "mare" portarul nu ne dă voie să ieșim din incinta școlii chiar dacă suntem majori. Precizez că majoritatea elevilor vor să iese pentru a-și cumpăra mâncare (o mare parte din elevi sunt navetiști, nu au timp dimineața să-și cumpere deoarece primesc absent la prima oră). Cu toate acestea există un program în cantina școlii unde poți mânca contracost, dar partea amuzantă e că toți profesorii mănâncă de la Luca și alte fast-food-uri din apropiere ieșind pe poarta școlii, iar noi fiind teoretic obligați să mâncăm la cantină, unde dacă vrei să mănânci trebuie să dai comandă cu o zi înainte. Nu mi se pare normal, fiind major să fiu închis în școală ca la pușcărie și nu e vorba de chiulit de la ore, e vorba de ieșit în pauză în afara școlii.
Ce părere aveți, este legal să fim "închiși" în școală mai ales dacă suntem majori?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca asa este mentionat in REGULAMENTUL scolii, nu are importanta ce veri tu sau ti separe tie, ca REGULAMENTUL este obligatoriu pentru toti elevii soclii, indiferent ca sunteti minori sau majori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este legal de ce nu?
Scoala e responsabila de tine in timpul programului.
E greu sa fie responsabila de tine daca tu esti pe strada.

| dullcat a răspuns:

Buna.Suna a abuz, deci adunati-va cei care sunteti mai seriosi/silitori in toane bune cu profii si adresati-va directorului/directoarei.Nu aveti un consiliu al elevilor? Sau propuneti ca o toneta micuta cu patiserii si chestii de acest fel, sandvisuri etc. sa fie amplasata pe un hol la intrare.La noi asa s-a procedat la un moment dat, iar in pauze era plin. Elevii isi luau mancare si economiseau timp, conducerea statea linistita ca nu mai erau nevoiti sa paraseasca curtea liceului.

| adryang78 a răspuns:

Da, este legal. Să-ți explic și de ce.
Pe tot parcursul orelor de școală, cadrele didactice răspund pentru voi. Dacă ieși pe poarta liceului și te lovește o mașină, să zicem, profesorul de serviciu și portarul care ți-a permis să ieși sunt direct răspunzători.

Răspuns utilizator avertizat