| NeCunoscutul329 a întrebat:

Intrebare de fizica. Primul raspuns corect are funda. Atentie! Ganditi in materie.

O persoana care nu vede si care se afla intr-un tren poate sti daca e in miscare sau in repaus?

10 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Da,centrii echilibrului din ureche sunt raspunzatori de asta.Acea persoana va sti cand trenul opreste si porneste datorita inertiei.Cand trenul opreste, inaintarea lui inceteaza insa omul are tendinta sai mearga tot inainte si astfel persoana se va balansa inainte.De asemenea, cand trenul porneste, corpul persoanei este obisnuit cu starea de repaus insa trenul inainteaza.De aceea, va fi balansat in spate deoarece corpul tinde sa-si pastreze pozitia insa trenul se deplaseaza inainte si pasagerul este impins in spate

| master77 a răspuns:

Nu cred. Pai el e in repaus fata de tren, trenul e in miscare fata de pamant. Un lucru asemanator ar fi pamantul care se invarte in jurul lui si al soarelui in timp ce eu stau pe loc, deci eu nu imi dau seama daca ma misc sau nu.

| TheBlackCrystal a răspuns:

Normal ca isi da seama.Nu gasesc raspuns in legatura cu fizica dar o persoana care nu vede are celelalte simturi foarte bine dezvoltate.
Te roooog sa spui tu raspunsul!

| MuFfiN3097 a răspuns:

Eu zic ca da. datorita inertiei.

| Pneumonoultramicroscopicosilicovolcaniconioza a răspuns:

Pai da la curbe simte, logic

| NeCunoscutul329 explică:

Niciun raspuns nu primeste funda, deoarece nu sunt corecte. De fapt la acest exercitiu sunt 2 cazuri. Primul caz: Daca trenul este in miscare, cu o traiectorie rectilinie, cu o viteza constanta, cu acceleratie 0 si nu scoate zgomote, atunci el nu isi poate da seama!

Al doilea caz: Daca trenul e in miscare, ori cu o traiectorie curbilinie, ori cu viteza variabila (acceleratie franata) ori daca trenul scoate zgomote specifice mersului, atunci el isi poate da seama cu usurinta, intrucat are alte simturi mai dezvoltate.

Imi pare rau dar nu pot da nimanui funda pentru ca nu ati putut raspunde la o intrebare de clasa a 6a, adica primul an de fizica.
Succes la urmatoarele intrebari!

| lavinia148 a răspuns (pentru NeCunoscutul329):

Pai, daca stiai de ce ai mai intrebat?

| OanaGY a răspuns:

Da, poate, el e in repaus fata de tren, si in miscare fata de copacii de pe marginea drumului, pajisti, si calea ferata

| tibosee a răspuns:

Da, daca merge intr-un sens sau in celalalt si simte ca se deplaseaza mai greu din cauza inertiei.