| y777 a întrebat:

Intrebarea mea este de domeniul biologiei, referitor la procesul reproductiv masculin. Celulele spermatoidale se inmultesc prin diviziune, precum restul celulelor din organism, ori exista doar o anumita productie indiferent de nr spermatozoizilor existenti?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este o temă?

| y777 explică (pentru darrio2007):

Nu neaparat, doar curiozitate. Am invatat ceva despre procesul numit "meioza" si ma intereseaza daca spermatozoizii (gametii masculini) se inmultesc prin diviziune la fel ca celelalte celule ale organismului. Daca stii vreun site activ de specialitate, mi ar fi de mare folos.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Ai postat raspunsul intr-o sectiune gresita, aici nu pot sa postez cuvinte ca e_jaculare, sex, etc. asa ca o sa modific raspunsul ca sa trec de bot-ul TPU, dupa care o sa dau o evaulare de sectiune
***
ce e aia ***
nu, NU se refera la El MACHO, pentru care mi-ar lua 3 luni sa iti explic ce e aia, si TOT nu ai intelege

testiuclele (c0aiele) produc spermatozoizii, NU se divid, nu sunt celule de tip tesut sau ( https://www.kenhub.com/en/library/anatomy/types-of-cells-in-the-human-body )
sunt celule unice, chiar daca femeia are 3-400 de ovule in timpul unei vieti normale, iar barbatul are... ei bine... 500mii de spermatozoizi la o singura e_jaculare (daca toti barbatii ar muri, in afara de unul singur, ala ar putea repopula intreaca planeta cu o singura e_jaculare)

| Ssssmokin a răspuns:

Spermatozoizi se formeaza in urma spermatogenezei. Care incepe cu mitoza, se continua cu meioza si la final are loc maturarea care duce la aparitia spermatozoizilor mobili.