| gabi1198 a întrebat:

Salut.La chimie am lipsit de la ora in care s-a predat molul. Puteti sa-mi explicati si mie cat mai detaliat tot ce trebuie sa stiu despre el+exemple. Si cum se rezolva: cati moli de atomi au: 6 g atomi de hidrogen 40 g atomi de calciu 60 kg atomi de oxigen 15 kg atomi de fosfor URGENT. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| freakazoid a răspuns:

Fii atent: molul este o unitate de masura care iti zice cata substanta intra intr-o reactie. Fiindca reactiile echivalente nu tin de masa ci de moli, exemplu:
HCl + NaOH -----> NaCl + H2O (in reactia de fata 1 mol de HCl reactioneaza cu 1 mol NaOH si da un mol de NaCl si 1 mol apa)
Dar un mol de HCl cantareste 36, 5 g, unul de NaOH 40g, H2O - 18g, NaCl 58, 5g. Deci ca sa ai o reactie echivalenta amesteci 36, 5g HCl cu 40g NaOH, altfel ai exces de substanta.
Pt a calcula nr. de moli ai nevoie de masa de substanta si de masa moleculara a moleculei respective si se afla prin urmatoarea formula N = m/miu unde N - nr de moli, m - masa, miu - masa moleculara. Exemplu: 40 g de Ca (masa molec a Ca = 40g/mol) N=40/40=1 mol Ca, 6g ATOMI de H (diferit de H2 - hidrogen molecular) N=6/1=6 moli H.
Fa si tu restul exemplelor, daca nu intelegi ceva, intreaba! O sa incerc sa te ajut cum pot.

| gabi1198 explică (pentru freakazoid):

Cum se afla masa moleculara?

| freakazoid a răspuns (pentru gabi1198):

Ca sa afli masa moleculara: aduni nr de masa (A) luat din sistemul periodic al elementelor (tabelul lui Mendeleev) al elementelor ce compun molecula.
Exemple:
CO2 = 12 + 16x2 = 12+32= 44 g/mol
H2SO4 = 1x2 + 32 + 16x4 = 2+32+64 = 98 g/mol
Atentie: in cazul substantelor gazoase care formeaza molecule O2, N2, Cl2 si tot asa trebuie sa ai iei nr de masa x2 pentru ca practic acolo sunt 2 atomi din substanta respectiva.

| ionitaandreealiviana a răspuns (pentru gabi1198):

Uite aduni masele atomice(A) ale elementelor. Spre exemplu trebuiesa afli masa moleculara la apa H2O. si faci asa: M(masa moleculara)H2O=2AH+AO care conform tabelului cu masele atomice rezulta: MH2O=2x1+16=>MH2O=18. Sper ca ai inteles ceva!

5 răspunsuri:
| gabytzu707 a răspuns:

Pai ce-i aici? Iti faci tema pe net? Mai demult asa ceva nu exista! De ce nu te-ai nascut cu 20 de ani mai repede? Atuci ce te faceai?

| CNEVA a răspuns:

Esti in clasa a 7-a?
pana cand trebui sa stii despre mol? ca eu ma pricep la chimie si as putea sa te ajut,dar nu mai stiu nici eu prea bine lectia asta, trebuie sa ma uit pe caietul de atuncibig grin si nu pot acumbig grin, cred ca nici maine de dimineata.Nu ai puta sa iei caietul de la un coleg mai bine?