| MadalinT00 a întrebat:

La gramatica cum observ familia lexicala si masa vocabularului? Nu le pricep prea bine daca puteti sa-mi dai niste exemple va rog ar fi bine.

1 răspuns:
| CrissL0101 a răspuns:

Pai familia lexicala e alcatuita din toate cuvintele care au aceeași baza cu cuvantul dat ( nor = norisor, innorat, norulet...) Si masa vocabularulului contine restul de cuvinte folosite: regionalisme, arhaisme (de exemplu pentru Familie masa vocabularului este mama, tata, sora, frate, unchi...+ regionalisme)