| DarkusEyes13 a întrebat:

Salut la toata lumea. uitati care e chestia eu sunt din Dolj Craiova si sunt in clasa a-9-a si am intrat la,, colegiul national economic gheorghe chitu,, (DAR EU SUNT LA PROFESIONALA NU LA LICEU) si. mi-s-a spus ca nu ma pot transfera de la profesionala la liceu, este adv? adica nu chiar anul asta dar in a-10-a sau asa ma pot transfera? la alt liceu sau chiar la acelasi dar sa nu mai fiu la profesionala si sa fiu la liceu adica in loc de 3 ani de scoala sa fac 4 cum se face la liceu este posibil? cine imi poate oferi informatii va primi funda big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"ART.142. (1) Elevii de la şcoala de arte şi meserii, care au promovat testele naţionale, se pot transfera, după promovarea clasei a IX-a, în clasa a X-a de liceu, după promovarea examenelor de diferenţe, în limita efectivului de 30 de elevi/clasă.
  (2) Obiectele de studiu, precum şi materia din care se susţin examene de diferenţă se stabilesc de conducerile liceelor, prin compararea curriculumului liceal cu cel al şcolii de arte şi meserii.
  (3) La disciplinele care se află în planul-cadru al specializării  liceale la care se solicită transferul, dar nu sunt prevăzute în planul-cadru al şcolii de arte şi meserii, la clasa a IX-a, examenele de diferenţe se susţin din toată materia prevăzută în programele de liceu la clasa a IX-a, la disciplinele respective.
  (4) La disciplinele care se regăsesc atât în planul-cadru al  specializării liceale la care se solicită transferul, cât şi în planul-cadru al şcolii de arte şi meserii, la clasa a IX-a, examenele de diferenţe se susţin numai din materia necuprinsă în programele şcolare pentru şcoala de arte şi meserii."
Fata de aceste prevederi rezulta ca te poti transfera, daca indeplinesti conditiile prevazute si se aproba transferul de catre conducerea liceului.

| DarkusEyes13 explică (pentru Ioandelasal):

Deci din ceea ce imi zici tu sa inteleg ca da pot sa ma transfer nu conteaza ca sunt pe invataman profesional si eu vreau sa ma duc la cel liceal daca ma trec de examenele supuse de scoala respectiva la care vreau sa ma transfer nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DarkusEyes13):

Da, daca ti se aproba transferul si reusesti la examenele de diferente.