| donniebrasco a întrebat:

Legat de bacalaureat, au trecut cativa ani de cand am terminat liceul si am cam uitat si ce am invatat, iar acum m-am hotarat sa mai incerc odata la bacalaureat. Puteti sa-mi dati o idee, un sfat cum as putea face sa ma pregatesc mai bine, ce carti si de unde sa le iau. orice sfat este bine venit. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu am invatat maxim 5 zile la romana adunat (iti iei de pe net sau din carti eseurile-mai bine de pe net ca in carti sunt lungi si complicate-si le inveti logic, apoi testul ala argumentativ e foarte usor, trebuie doar sa respecti structura si atat, iar partea de inceput cu intelegerea textului e usoara daca faci niste exercitii, gasesti multe rezolvate in cartile alea speciale pentru bac).
Materia la alegere ar trebui sa fie cea mai usoara, eu am invatat maxim 5 zile la biologie, am luat o carte de prgatire, am facut toate testele si am memorat raspunsurile si am invatat teoria de la inceput, doar de atat ai nevoie.
La materia obligatorie e un pic mai greu, mi-au trebuit vreo 2 luni sa pot sa recuperez materia la mate si sa o inteleg, am facut zilnic foarte multe exercitii si unde nu stiam cum se face ceva cautam pe net. Poti sa faci si meditatii dar nu te baza pe alea, tu singur trebuie sa lucrezi zilnic mult acasa pana le intelegi.
Daca dai la isorie sau altceva ar trebui sa fie mai usor.
Eu nu prea m-am stresat si am si luat note mari. Deci se poate si in 2 luni sa inveti cat pentru un 6, ba chiar mai putin.
Tot ce trebuie sa faci pentru inceput e sa iti iei cartile alea de pregatire pentru bac.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cam greu sa inveti in 4 luni, ceea ce nu ai invatat in 4 ani de liceu.
Dar daca tu crezi ca poti invata zi si noapte pentru BAC, atunci incearca!

| anamariarot a răspuns:

Sunt bune cărțile alea speciale pentru bac, le găsești prin toate librăriile. La ce materii dai?

| Raducons a răspuns:

Daca pana acum nu ai facut nimic ca sa te pregatesti nu prea mai sunt sanse anul asta, cel putin nu in sesiunea din iunie, poti incerca in august, daca te apuci de treaba. La matematica este acceptabil pana la nota 5 poti face meditatii,daca nu ai bani inveti de pe internet,imposibil sa nu mai stii chiar nimic, la limba romana scoti rezumatele si le inveti, ca doar nu te apuci sa citesti toate romanele, in rest vezi cum procedezi. Daca te duci nepregatit nu vei putea copia si o sa te dezamagesti, plus ca mai dai si bani. Succes!

| Omis a răspuns:

Poti consulta niste profesori, pentru meditatii, însa, de învatat trebuia sa te pui de vreun an, mai ales ca ai terminat liceul acum cativa ani, dar na, poate ca stai bine cu memoria, de te-ai hotarat asa tarziu.
Deci da, meditatii. Singur nu stiu daca poti aprofunda materiile, asa cum ar trebui.