| ConstantinVelea a întrebat:

Ma adresez studentilor sau absolventilor facultatii de calculatoare si tehnologia informatiei. Se merita sa fac aceasta facultate? Imi place domeniul it. Sunt pasionat de tehnologie. Vreau sa stiu daca invat bine si fac si aprofundari acasa, facultatea asta poate sa ma ajute sa ma angajez in timpul facultatii sau dupa ce termin?
Si inca ceva. Dupa parerea voastra e mai bine sa plec in Iasi sau sa raman in Galati sa fac aceasta facultate? As putea sa ma descurc cu banii insa nu stiu daca pot intra la buget.
Multumesc, astept raspunsuri.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate din lume nu vine cu promisiune de joburi!
Asta este problema ta sa-ti gasesti de munca dupa ce termini facultatea!
In timpul facultatii, sansele sunt foarte mici sa-ti gasesti ceva de munca, pentru ca mergand la faculatte 6-8 ore/zi, nu-ti ramane timp de munca, d ecat pentru un part time pe care-l poti face pe la vreun mcdonald sau supermarchet, punand marfa pe raft sau spaland podele.
daca esti galatean, nu are sens sa pleci la Iasi, ca nu fug cainii cu covrigii in coada aoclo, in plus, la Galati ai avantajul ca nu trebuei sa stai cu chirie si nici sa cheltui extra, ca stai la mama si tata.
La buget poti intra doar daca inveti foarte bine.
Un copil bun si ambitios, poate intra fara prea mulat bataie de ca la buget, d oar invatand!

| ConstantinVelea explică (pentru Violleta2022):

Am inteles si eu lucrul asta. Stiu ca nimic nu iti asigura un loc de munca, ca doar eu trebuie sa caut. Spun doar ca sunt intr-un impas: sa plec sau sa raman. Dat fiind faptul ca Iasi e un oras mult mai dezvoltat ca si Galati, poate am mai multe sanse, sau poate e facultatea mai buna. Nu stiu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea oricare ar fi ea nu te ajuta sa te angajezi. Tu esti singurul care te poate ajuta sa te angajezi, ca la interviu se testeaza cunostintele nu diplomele.

Clar alege Iasul, este un centrul universitar incaomparabil mai performant decat Galati ul

| ConstantinVelea explică (pentru suntserios):

As opta si eu pentru Iasi dar aduce cateva dezavantaje. Medii mai mari, admiterea mai grea, mai multi bani, si nu am o situatie financiara asa de buna, de asta mai mult vreau sa raman aici.

| T2LS a răspuns:

Rămâi în orașul în care ești.
Cât despre facultate, dacă ești pasionat de așa ceva, te îndrepți către un viitor bun și asigurat din toate punctele de vedere. Îți recomand drumul ăsta. Mult succes!