| Argelean a întrebat:

Ma pot transfera de la un profil uman (Stiinte Sociale) la un profil real (Mate-Info) din al doilea semestru?

Răspuns Câştigător
| AncaLuiza16 a răspuns:

Depinde de scoala. insa la mine la scoala cel putin, intre semestre te poti transfera doar de la clasa de stiinte sociale1 la stiinte sociale2 (de exemplu), dar cum vrei tu nu. Stiu ca doar intre clase o poti face pentru ca trebuie sa dai diferente la informatica in cazul tau. Cel putin asa e la mine happy Poate la scoala ta e diferit. Nu e greu sa mergi la secretariat si sa te convingi happy Funda? :*

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, decat in anumite situatii speciale, transferul in care se schimba profilul poate fi facut doar in vacanta de vara, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, art.155, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| dragosbogdan001 a răspuns:

Da, poti fara nicio problema.

| ABCD122 a răspuns:

Da, dar trebuie sa dai diferențe

| lovecatsnow a răspuns:

In principiu da, dar acum depinde si de scoala daca accepta transferuri intersemestriale. Trebuie sa dai diferente la materiile de profil si sa ai media mai mare ca a ultimului din clasa unde vrei sa te transferi
Ar fi bine sa te interesezi si sa depui cerere din timp