| ionut75 a întrebat:

Mai sunt 2 luni jumate pana la bac si mi-e teama foarte tare de proba scrisa la matematica, marturisesc ca eu sunt pamant de flori la aceasta materie. In simulare am luat 1, 30 pe profil tehnologic, am sanse sa iau bacu' la mate daca ma apuc din acest moment sa invat serios fara nici o meditatie platita fiindca nu-mi permit sa platesc un profesor pentru asta, macar 5 sa iau? A mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare?

Răspuns Câştigător
| Mihaella4356 a răspuns:

În fiecare zi să faci cate o varianta (alea din 2009 stiam ca sunt cele mai bune)
Ia fiecare exercițiu in parte. unde nu stii..cauta formulele pe net. încearcă să le aplici..chinuie-te si 2 ore la un exercițiu daca e nevoie până iti iese.dar să fii sigur ca il înțelegi.
Unde chiar, chiar nu reușești după ce te-ai chinuit..intreaba-ti profesorul sau un alt coleg.
Matatica e ușoară.
Trebuie doar sa muncești mult..foarte mult dacă vrei sa iei bacul.
Cum zicea si Einstein.,, 1% inspirație (Adică nivelul cognitiv) si 99% transpirație (muncă)
Dacă muncești mult. Poti reuși!

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, se poate.5 nu este o nota astronomica incat sa nu o poti lua.Lucreaza cat mai multe exercitii de la subiectul I si II.La exercitiile de la subiectul 3 incearca sa ceri ajutorul profesorului, banuiesc ca va fi dispus sa te ajute daca vede ca doresti sa inveti.

| Yuoia a răspuns:

Nu ai invatat ani (si nici ceilalti 8 care sunt baza) si vrei sa inveti in 2 luni? Felicitari, dar nu cred ca reusesti. Nu singur. Cere ajutorul unui coleg bun la matematica. Pe net, sunt meditatii de matematica pe niste bloguri.