| Monyyyyy a întrebat:

Salut maine am simularea la mate is clasa a 11 aa tehnic si as vrea sa va intreb ceva pentru ca nu inteleg logic :se da o functie acolada 2x+1, x apartine (-infinit, 0], 1-x la a treia, x apartine (0,+infinit),rezolvati in multimea nr naturale inecuatia f de x mai mare sau egal decat 0.As vrea sa stiu si cand e mai mic cum trebuie sa gandesc si de unde sa scot nr care trebuie sa le pun in interval.Dau funda si daca puteti sa imi explicati si alea cu pret mai mare, 15 la suta etc ca am uitat

1 răspuns:
| BackAgain a răspuns:

Iti zic pe exemplu, ok? Sa zicem ca o pereche de blugi e 80 lei. O bluza este mai scumpa cu 15% decat perechea de blugi, deci pretul blugilor + cat inseamna 15% din pretul blugilor. Ca regula generala: cand vezi x% iti traduci ca 'x/100' sau 'intr-o suta de ceva, am atata x' (vezi regula de 3 simpla mai jos), iar cand vezi 'din y' iti traduci ca 'ori y'. Deci: 15% din 80 lei = (15/100) * 80 = 12 lei. Atunci pretul bluzei este 100 lei + 12 lei = 112 lei. Daca vrei mai general:
- x% din y = (x/100) * y
- pret mai mare cu x% decat y = y + (x/100) * y
- pret mai mic cu x% decat y = y - (x/100) * y, unde y e pretul initial, de referinta.

Daca ti-e mai usor, la x% din y, poti sa folosesti si regula de 3 simpla. O sa iau tot exemplul ala cu 15% (x%) din pretul blugilor (y = 80 lei):
100 lei... 15 lei
80 lei... a = 80*15/100 = 12 lei

Are mai mult sens sau te-am incurcat mai rau? laughing

Tehnicul corespunde cu M2? Eu am terminat SN, cu mate M2, nu stiu daca la tehnologic se fac aceleasi metode.