| MisterKat a întrebat:

Maine dau atestatul la Franceza (clasa a 12-a), ce calificare imi da mie acea diploma?! Mentionez ca sunt la bilingv franceza. Multumesc! O seara buna!

Răspuns Câştigător
| Kassandra1408 a răspuns:

Eu dau saptamana viitoare la engleza, fiind tot la bilingv - felicitari pentru hotararea luata de a-l da- majoritatea se feresc pentru ca e prea aproape bac-ul. Ce tema ti-ai ales?
Cat despre valoarea diplomei...nu prea sunt multe de spus - cei din strainatate nu o recunosc prorpiu-zis, dar la un interviu e bine sa o mentionezi pentru ca e destul de importanta si obtinand-o ai dat dovada de caracter.
Mult succes si astept raspuns sa imi spus cum a decurs totul happy O seara cat mai buna

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu-ti da nicio calificare. Dar, in orice CV, unde trebuie sa scrii nivelul de competenta intr-o limba straina, poti scrie linistit nivelul obtinut prin certificat.

| MisterKat explică:

@grl2kl4skl: Hmm. ma gandeam ca nu are vreun rost, oricum mult stres pentru nimic, eu am o diriga de 2 lei, mi-a pus 5 si 6 la franceza pentru atestat, sa vad ce nota mi-a dat azi cand am avut sustinerea atestatului. Cand am vazut notele alea in catalog (le am la Civlizatie Franceza) am ramas uimit, franceza e corecta din punct de vedere gramatical, am respectat cerintele, numai ca nu am scris maxim 10 pagini ci am scris 12 si in plus i-am dat atestatul sa-l corecteze inca in luna februarie fata de alti colegi de-ai mei care nu i-au trimis atestatul... Sunt un pachet de nervi acum cand ma gandesc la ea... Am ales ca tema: "La publicite en France" si o problematica a atestatului meu este: "L'image des gens dans la publicite". E foarte nasol de noi, cei de la profilul tehnic au o calificare ies un fel de tehnicieni in schimb noi, nimic. someri cu diploma! Stiam ca nu am nicio calificare, voiam sa imi confirmati si voi. Cel mai mult ma enerveaza ingamfarea profesorilor. ca vai daca termini la un liceu teoretic nu e aceeasi chestie ca si la un colegiu national. Eu sunt la un colegiu national din Brasov si deja mi-au scos peri albi astia, cata infatuare si ingamfare pe unii profesori de aici rar intalnesti. Mult Succes celor care vor da atestatul si bacalaureatul! happy

| gabriela a răspuns:

Succes! Nu diplom e de valoare, esi tu valoroasa, ambitioasa sa dai atestatul! Frumoasa limba. franceza! O seara buna si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maine sustin si eu atestatul la Franceza, tot clasa a 12-a sunt. Ca tema mi-am ales "Le système de santé en France". Am ceva emotii ca trebuie sa invat rezumatul acela, prezentare, si nici macar nu sunt foarte bun la franceza. Sper insa ca nu vor zice nimic profesorii daca voi sta cu foaia in fata, sa-mi mai arunc cate un ochi pe ea. Intrebarea mea este: Cat este valabil atestatul asta? Ca am auzit de la cineva ca ar fi valabil doar un an, insa refuz sa cred acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Realizez atestate, proiecte, prezentari pentru relati: ionutz_klu90@yahoo.com

| Toltică_Sorina_1993 a răspuns:

Pe langa avantajele la CV iti da dreptul de a preda limba franceza la gradinita si clasele I-VI din cate stiu eu.