| erichlemny a întrebat:

Salut,
Nu credeti ca-i ciudat cum la scoala, de ziua unui prof sau de sarbatori, elevi trebuie sa le cumpere flori si altele dar cand e ziua elevului, el trebuie sa dea la toti profii cate ceva si profii nu le dau nimic? nu ca sunt eu nesimtit si nu-mi pasa de profi mei (in afara de Craciun, daca merg sa-i colinde).

Răspuns Câştigător
| 1Me9 a răspuns:

E vorba de respect si de politete.
Profesorii nu trebuie sa iti daruiasca tie cadouri de ziua ta, la fel cum nici tu nu trebuie sa le faci lor cadou de ziua lor/sarbatori, ci daca vrei, e o chestie de respect, sau linguseala.
Daca esti in primara/gimnaziu, e destul de frumos macar o floare sa le duci sau ceva asemanator, la liceu sau facultate, scapi de toate astea, avand in vedere ca ei sunt primii care te taxeaza cand nu stii o lectie/la un test cu 2, mai bine nu le dai nimic.

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu se dau cadouri cand e ziua unui profesor, nici de sarbatori. Depinde acum si de parinti, sunt mai lingusitori sau nu. Cred ca profesorii care chiar au fost aproape de o clasa merita ceva, aveam o profa care chiar daca nu ne era diriginta ne scotea prin oras si ne ajuta mult sa ii intelegem materia.
Mi se pare chiar enervanta treaba asta... Cum se apropie Pastele, Craciunul, Sfarsitul anului scolar se trezeste un parinte cu ideea sa se stranga bani ca sa cumpere ceva dirigintei. Cred ca sunt doar linguseli si nu ar trebui practicate, decat daca elevii simt asta.

| userul7200 a răspuns:

E un fel de semn de respect blabla...ei iti dau la schimb un 4 cand nu stii lecţia happy

| BrokenAngels a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu aceasta dilema de a da cadouri profesorilor! De exemplu ieri a fost ziua profesoarei de chimie, si un elev a vrut sa-i dea un tablou.Ea nu a acceptat cadoul si a zis ca cel mai mare cadou din partea unui elev este sa invete.