| Danubis a întrebat:

Salut, numele meu este Vlad si am o problema pe care voi ma puteti ajuta sa o rezolv. Sunt student la UPB, la facultatea de trasporturi. Am ajuns la aceasta facultatea dintr-o pura intamplare, fara a avea legatura cu ce se preda in aceasta facultate. UPB este o facultatea destul de grea, mai ales in conditile in care nu cunosti materia din urma ( cazul meu ). Sunt atras de fizica dar nu si de matematica ( destul de ciudat ), si ma incanta ideea de a cunoaste componentele autovehiculelor, si cunostinte in acest domeniu. Cu ceva timp in urma le-am propus alor mei sa inghet anul, perioada in care as recupera materia de matematica din clasa a 12- a. Ei nu au acceptat, nici macar nu au vrut sa imi auda opinia. Materia este mult prea multa si imi este imposibil de invatat, ceea ce va duce la restante si evident repetarea anului I. Ce as putea face, ce sfaturi imi dati?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Anul intai nu poate fi repetat decat medical.

| Mihaela1964 a răspuns:

Incearca sa faci tot ce-ti sta in putinta sa inveti.Mergi la cursuri si seminarii, nu absenta. Posibil ca pe masura ce participi la seminarii sa intelegi mai mult aplicatiile de la mate; poti lua sau nu examenele la mate, mai exista perioada de exeminari si reexaminari si rere. Daca totusi nu il vei lua, poti incerca la anul' sau te poti transfera la Brasov, la Universitatea Transilvania.Eu cred ca vei depasi hopul asta...si poti face meditatii cu un profesor universitar care te va ajuta in faza care esti acum, sa intelegi ce se intampla la cursuri, fara sa trebuiasca sa ingheti anul.Numai bine.

| Caro34 a răspuns:

Nu ingheta anul! Colegii tai vor termina si tu vei fi codas! Apoi un an este foarte important pentru tine! Daca D-zeu a facut sa ajungi acolo, fii sigur ca nu-i o intamplare, stie El de ce te-a trimis acolo si nu trebuie sa renunti! In viata noastra nu-s "pura intamplare" ci toate au o logica, dar noi inca nu o stim sau nu o intelegem! Ai rabdare cu tine si da-ti silinta mai mult. Nu trebuie sa ai 10 la mate se poate trece si cu o nota mai mica si cu note mari la altele. Nu toti sumtem olimpici la mate si daca iei numai 10 nu ai ce povesti copiilor tai peste cativa ani! Poti sa le zici ca erai cel mai bun si atat! Pierzi amanunte multe (prietenii, emotii, prieteni, reactia anumitor profi, viata de student etc.) si ar fi pacat! Eu am fost studenta la o alta specializare si pana la urma am invatat-o si a fost bine! Am fost si sefa de an, cu bursa si toti ai universitatii m-au iubit mult! Nu am fost cea mai buna la mate, dar 8 luat mi-a adus in suflet multa bucurie fiindca l-am castigat cu sudoarea fruntii mele si nu copiat si furat nu stiu in ce conditii! Daca numai 2-3 sunt argumentele contra si restul pro acestei specializari, atunci tu esti cel care face diferenta prin felul cum iei lucrurile din viata ta! Te intreb ceva? Daca trebuie sa iei in viitorul apropiat o alta decizie, macar la fel de grea (eu stiu ca vor fi de mii de ori mai grele ca asta in viitor!) ce te faci? Te dai batut? NU! Fruntea sus si inapoi la lupta! Viata are bune si rele, ai credinta in D-zeu si nu-ti face griji; spune-I-le lui si totu-i ca si rezolvat! Sunt inscrisa acum la o scoala in paralel cu alta si sunt toata ziua in alergare; ma temeam ca voi fi exmatriculata fiindca lipsesc si D-zeu a facut o magie: mi-au acceptat adeverinta de la cealalta scoala si merg cand pot, mai chiulesc de la una si merg la cealalta, dimineata merg la lucru - stii cum sunt seara? Knock-out tehnic! Totusi, cand sunt la practica si-mi vad rezultatele, atunci nimic nu ma face mai fericita! Deci, hai sa luptam ca-i spre folosul nostru! Terminam si noi cu colegii nostri si le dam si o lectie de viata: am luat numai 10 la examene! Cand iau vreun 9, atunci imi zic: "Nu trebuie sa fie dezamagita; trebuie sa lupt mai mult! Doamne, ajuta-ma si da-mi energie inepuizabila!" Mult noroc in tot!

| Woman2Womanro a răspuns:

Sa o iei usor. Nu are sens sa ingheti anul, cred ca esti tu prea stresat. Invata atat cat poti, insa trateaza cu seriozitate facultatea. Sa inveti cat poti nu inseamna sa iti petreci noptile in club si zilele la terasa. Daca inveti, fii sigur ca totul va fi ok happy Ai incredere in tine, pentru ca poti face asta.