| xushtam a întrebat:

Luand in calcul ca am pierdut orice notiune legata de matematica din clasele 5-8, dar cunosc in mare materia de clasa a 9a, chiar destul de bine. exista vreo posibilitate de a recupera si/sau intelege materia de clasa a 10a fara a relua tot ce s-a invatat in clasele 5-8 ? As dori sa pot intelege materia de clasa a 10a si sa lucrez cat de mult este nevoie pentru a o stapani relativ bine, insa parca nu inteleg nimic din ce se preda.

3 răspunsuri:
| grgdlk a răspuns:

Nu prea se poate sa intelegi materia de clasa 9a fara sa o stii pe aia din 5-8 mie nu mi a placut niciodata matematica dar din ce am auzit la altiilaughing cica matematica e o stiinta exacta si nu prea merge sa sari peste mese la matematica pentru ca o sa ai probleme de sanatate gravelaughing intelegi?

| Dana211 a răspuns:

Daca nu ai notiunile de baza iti e foarte greu. Incearca sa faci rost macar de teorie de pe undeva si sa o citesti sa ai habar si poate asa cat de cat vei mai recupera ceva. Cel mai bine e insa sa lucrezi si exercitii ca sa iti fixezi unele notiuni. Trebuie sa muncesti un pic dar dupa iti va fi mai usor si garantat vei intelege ce se preda la clasa. Curios e cum de ai inteles materia de a 9-a fara aia de 5-8?

| rockmeout a răspuns:

Daca vrei sa intelegi matematica din liceu, ar trebui sa arunci o privire in manualele din 5-8, caci lucrurile invatate in gimnaziu sunt de baza, iar fara ele nu prea ai cum sa intelegi maitematica din liceu.