| anonim_4396 a întrebat:

Pe 1 martie,se va organiza olimpiada de biologie de clasa a VII-a, faza județeanță. Anul trecut cel mai mare punctaj a fost 76 de puncte ( din Ialomița vorbesc ). Aș dori să-mi spuneți și mie dacă este greu și să-mi dați niște subiecte, de preferat să conțină și barem la sfârșit. Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe siteul indicat mai sus, gasesti si baremuri si subiecte din anii trecuti: http://www.olimpiade.ro/disciplina/biologie

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu m-am uitat, am trecut repede cu vedere. Mulțumesc de atenționare!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu vederea *

| Idc12345 a răspuns:

Eu am fost la olimpiada de biologie anul trecut.Eu sunt din Bucuresti, deci ceea ce numesti tu etapa judeteana la mine era municipala. Mie mi s-a parut foarte greu. Am luat 50 de puncte :)) dar foarte multi au luat si punctaje mai mici. La etapele anterioare (sector si scoala ) a fost mai usor (eu am luat 80 pe scoala si 71 pe sector ) deci daca vrei sa treci trebuie sa inveti serios.Cel mai greu mi s-a parut la probleme pentru ca eu nu fac probleme de biologie la clasa (nu stiu de tine). Oricum, bafta!
Subiecte :http://static.olimpiade.ro/......ebarem.pdf
http://www.didactic.ro/......a-a-viia-2
Mai cauta si tu pe olimpiade.ro/calificativ.ro/didactic.ro subiecte

| anonim_4396 explică (pentru Idc12345):

Nici noi nu facem probleme la școală, poate ocazițional. Anii anteriori am auzit că s-au dat desene.

| Idc12345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se dau si desene si probleme .Adica...probleme cu desene laughing Iti da un desen (de exemplu creierul) si trebuie sa numesti ce arata sagetile si chestii d-astea.Chestia e ca pe noi la scoala nu ne pune sa invatam de pe desen, ne da doar teoria si cand a trebuit sa invat pentru olimpiada m-am uitat in carte si mi-am luat un atlas de anatomie

| anonim_4396 explică (pentru Idc12345):

Da,exact așa este, îți pune la dispoziție o imagine și indică componentele din ea notate cu o săgeata ( 1, 2, 3, etc ) și întreabă ce asemănare există între 2 și 3 de exemplu.