| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut
Poate cineva sa explice (putin pe scurt) ce consecinte va avea aderarea Romaniei la Schengen, alaturi de impactul acesteia pentru politia de frontiera?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-ar putea ca numărul de polițiști de frontieră să se reducă. Dar să observăm granițele tării noastre. Avem și graniță cu Republica Moldova și cu Ucraina care nu sunt în Schengen. La aceste granițe numărul de polițiști nu va fi redus. Astfel, reducerea nu va fi semnificativă.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Spa%C8%9Biul_Schengen
Pe scurt. Treci prin vamă ca prin brânză.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru sadrian46):

Stiu avantajele, ma refer la ce impact va avea asupra politiei de frontiera. politistii de frontiera din zona for fi expluzati?

| sadrian46 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Nu. polițiștii vor avea în continuare rolul lor. Cei ce trec granița printr-un punct vamal de trecere între două țări din Schengen sunt cetățeni din Schengen și mai sunt și ceilalți, din tări din afară, care nu sunt din UE. Aceia trebuie controlați.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru sadrian46):

Deci locuri scoase pentru politie de frontiera vor fi aceleasi, numarul de politisti va fi acelasi etc? care ar fi consecintele propriuzise?

| sadrian46 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

S-ar putea ca numărul de polițiști de frontieră să se reducă. Dar să observăm granițele tării noastre. Avem și graniță cu Republica Moldova și cu Ucraina care nu sunt în Schengen. La aceste granițe numărul de polițiști nu va fi redus. Astfel, reducerea nu va fi semnificativă.

| goguPatent a răspuns:

Libera circulatie, economie de timp, transport mai rapid, costuri mai mici

| NisipLaMare a răspuns:

Treci prin vama ca prin branza.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

>
Deci ce prezentați voi sunt avantajele, nu consecințele...