| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva care este lista operelor pe care trebuie sa le invat pentru simularea din clasa a XI-a?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Simulare Limba si literatura romana - clasa a XI-a
Continuturile pentru simulare sunt cele prevazute in programa pentru Examenul de bacalaureat, MAI PUTIN urmatoarele continuturi:
autorii canonici: G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Camil Petrescu, Liviu Rebreanu, G. Calinescu, E. Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stanescu, Marin Sorescu.
Asta a fost anul trecut, dar si acum 2 ani a fost la fel, deci banuiesc ca nu o sa se schimbe.
Autorii care raman sunt: Eminescu, Creanga, Caragiale, Slavici, Sadoveanu si Titu Maiorescu(pe care sincer nu cred ca l-ar da vreodata)

| MILaurentiu999 a răspuns (pentru anamariarot):

Salut, din ce ai spus tu sa inteleg ca opere precum: Ion, Enigma Otiliei, Moara cu noroc nu vor pica la simulare? Vor pica : Hanul Ancutei, Harap alb etc?

| anamariarot a răspuns (pentru MILaurentiu999):

Enigma Otiliei nu, dar Moara cu noroc da. Eminescu-Luceafarul sau Floare albastra, Creanga-Harap alb, Slavici-Moara cu noroc, Sadoveanu-Baltagul(in 99% din cazuri asta se scrie. Hanul Ancutei se face doar sa fie facut)

3 răspunsuri:
| Maldini a răspuns:

Salut! Doar oprele lirice.