| VladGH a întrebat:

SaLUT Prieteni, citesc o carte si intilnesc deseori cuvintul " nădragi ", ma poate lamuri pe mine ce inseamna, cam cum arata asta? Am inteles ca e ceva cum ar fi pantaoni sau strampi happy. Ma lamuriti, dau funda.winking

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Nădragii erau pantalonii confecţionaţi din pânză albă, strânşi pe corp, purtaţi în trecut de bărbaţii de la ţară.
Pa-pa.

5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Pantaloni, draga, pantaloni. Pantaloni de aia cu fundul jos (soggy bottom), bashinoshi happy

| BiuL a răspuns:

laughing nadragi inseamna pantaloni.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nădragi sunt pantalonii! dar numa ca asa se mai spune pe la tara. si de obicei in unele provinci.

| PedoBarbie a răspuns:

Pantaloni.

| Azurry a răspuns:

Nădragii sunt pantaloni, li se mai spun şi izmene. Sunt purtaţi de oamenii de la ţară.