| Fury1 a întrebat:

Salut, recomandati si mie o carte cu CD sau un curs ceva incepator engleza imi trebuie pentru interviuri. Ceva ce voi a ti folosit si v-a fost de ajutor

Răspuns Câştigător
| Daviddd a răspuns:

Pt interviu gasesti pe net destule, scrii simplu 'interview' si cauti pe cele care sunt oficiale, adica nu notepaduri, sa aiba coperta editura, astea sunt de incredere. O recomandare:
https://drive.google.com/......lDOTQ/view
Acum am nevoie de mai multe informatii, incepator variaza de la novice/tenderfoot (fara nicio notiune aproape) sau upper-begginer-intermediate (vocabular+ gramatica de baza). In orice caz, recomand Destination B2 (cauta pe google urmat de pdf, TPU nu imi permite sa las link)

Grammarway 1, 2, 3, 4 ordonate dupa dificultate astfel, dupa cum te simti pregatit, se gasesc pe net prin aceeasi metoda

Carti foarte bune sunt si astea: http://librarie.carturesti.ro/......ises-22657

Elementary Language Practice- Michael Vince

Pentru intelegerea mesajului ascultat recomand pe primul loc audiobooks. Editura penguin are carti pe nivele pe care le gasesti peste tot in pdf. Cea mai buna metoda este sa citesti in timp ce asculti. Sunt foarte multe carti de literatura de ex Jules Verne e bun pentru inceput, iar pe youtube exista video-uri cu ele citite (eu numai asa reuseam sa citesc toate cartile insuportabile de literatura). De asemenea pentru android exista aplicatia TuneIn sau pe iOS iTunes unde poti cauta BBC si sunt fisiere audio cu stiri de cateva minute. Parerea mea e ca cel mai bine si mai natural se invata astfel, nu cu exercitii, insa e nevoie si de acelea. Gramatici de baza sunt peste tot in librarii, insa nu pierde mult timp cu ele, o carte peste care sa te uiti si sa citesti gramatica e destul, toate se vor consolida in timp. Vocabular se construieste bine din citit, si fiecare cuvant cautat in dictionar apoi folosit in conversatie, cu un profesor de meditatie daca se poate, sau cu cineva intr-o discutie in limba engleza. Pentru android si ios sunt aplicatii gratuite de genul "word of the day", cu cuvinte si exemple, eu am instalat cam 10 si sunt foarte utile. Cursurile astea romanesti nu au functionat, eu am folosit variantele astea si mi-am luat certificat de nivel C1, urmand sa iau anul acesta sau cel viitor si C2.

| Fury1 explică (pentru Daviddd):

Iti multumesc, dar cum pot invata engleza de pe manuale care nu le pot intelege, imi poti recomanda altceva?

| David_David_1988_VL2p a răspuns (pentru Fury1):

Deci esti novice, ai nevoie de o pregatire rapida si eficienta. Eu am inceput cu Dan Dutescu, versiunile vechi nu mai sunt din ce vad, dar au aparut altele.
http://www.teora.ro/......mbshop.cgi

Sunt in librarii, sa le rasfoiesti inainte de a le cumpara sa vezi daca sunt ok pentru ce iti trebuie. Mai merg de la Niculescu, am citit cateva:

http://www.niculescu.ro/prod/Limba_engleza_fara_profesor

http://www.niculescu.ro/prod/Engleza_pentru_incepatori

Incearca dupa astea sa treci cat mai repede la carti cu texte de level 1 si 2 cu dictionarul pe internet la indemana, iar apoi foloseste-le in conversatie cat de des posibil. Daca vrei cred ca te pot ajuta cu asta, ma gasesti pe mess davidaogaru.

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Dupa asta invat eu:

http://www.libris.ro/......67292.html

Ma ajuta si CD-ul ca are pronuntia lectiilor.:)

Succes