| dariutzza09 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog rolul semnelor de ortografie si punctuatie, ma refer la virgula, cratima, apostrof etc.Eu mai stiu din ele dar vreau sa ma asigur ca le stiu bine.Dau funda la cel mai bun comentariu!

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Cauta pe net ca le gasesti pe toate.

| ANONYMBOSS293 a răspuns:

Cratima :
-rostirea in aceeasi silaba a doua cuvinte diferite
-in unele cazuri caderea(elidarea) unei vocale si dai exemplu care e
-pastrarea ritmului si masurii versurilor daca esti la opera lirica
Virgula :
-Poate sa exprime vocativul
-O strigare
-O explicatie
-O enumeratie
Semnu intrebarii :
-marcheaza o propozitie interogativa
Semnul exclamarii :
-marcheaza o propozitie exclamativa
Punctele exclamarii :
-marcheaza lipsa unor versuri/paragrafe/strofe sau marcheaza gandirea naratorului/eului