| anonim_4396 a întrebat:

happy

Stie cineva ce se face la profilul de filologie la liceu? Din cate am inteles eu, romana si limbi straine, insa nu stiu sigur.
Dau funda pentru cel mai bun si sigur raspuns.

Multumesc tuturor! happy

Răspuns Câştigător
| DutzyX a răspuns:

In principal se bazeaza pe roaman; apoi limbi straine/istorie/...geografie.
Profilul stiinte sociale este considerat a2a' de filo dar se face mai multa istorie, apoi romana/limbi straine/...geografie.

Ce poti sa iesi de la filologie iesi si de la stiinte sociale.Succes!

5 răspunsuri:
| TheUnikBiby a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! happy

| SergiuM a răspuns:

Eu sunt la filologie,profil engleza.
O sa faci zii de zii engleza si romana!
La romana o sa trebuiasca sa citesti mult.
O sa mai faci istorie,geografie,o sa faci mate, fizica, chimie si biologie doar primii 2 ani,adica clasa a-IX-a si a-X-a.
si o sa ai si alte materii de care mai stii, aproapte ce faci pe-a opta.O sa fie fain, iti zic eu!

| miki10love a răspuns:

Se fac aproape toate orele dar teza o sa dai la rom engleza sau franceza si latina (daca daai la franceza) tongue si la geografie

| AdiSt a răspuns:

Pai stiu ca se bazeaza pe limbi straine de ex:germana latina engleza si franceza se face 4 sau 6 ore de romana literatura si 2 de mate cam asta e la profilul asta se bazeaza mult pe literatura si limbi straine. fundabig grin

| Gatiiitu a răspuns:

Buna.eu sunt la filologie.Pai se bazeaza in principiu pe romana.si limbi straine(o limba avansata, limba incepatoare, engleza si franceza/germana.) si limba latina.si istorie/geografie.astea sunt materiile de baza si pentru bac :d.