| titinho13fS a întrebat:

Stie cineva cum este la un liceu de arte, desen mai exact, ce materii se fac, cate ore, daca se poate, admitere, ce as putea sa devin? Eu sunt in clasa a VIII-a si m-am gandit sa dau la un Liceul de Arte din Drobeta Turnul Severin. Va multumesc foarte mult!

Răspuns Câştigător
| Anilesse a răspuns:

Păăăii. Pe clasa a 9-a vei avea 2-3 ore de desen. 4 de pictură/modelaj. (adica asa a fost la mine). Asta depinde pe ce profil mergi. Arte palstice sau arhitectura. La arhitectura faci si matematica. dai si Bac din matematica. pe când la arte plastice nu prea ai treaba cu matematica. Materii in plus vei avea istoria artei, educatie vizuala, perspectiva. iar de pe clasele a 11-a si a 12-a se vor mai adauga 2-3 ore de desen in plus, si fotografie sau scumpltura. Admiterea se dă din o porbă de desen care tine. din câte tin eu mine 3 ore. si o ora din modelaj sau pictura. Ar fi normal ca prin luna mai, la scoala respectivă de artă sa se faca pregatiri. poti sa mergi sa faci, sunt pe gratis dureaza 2 ore. timp de 2-3 saptamani pana la admitere. Nu e nevoie sa mergi la toate orele de pregatiri, dar cu ocazia asta poti sa te imprietenesti cu eventualii tai noi colegi. Dar gândeste-te bine daca vrei sa mergi la un liceu de artă. Pentru că desenul nu e o gluma. Toata lumea spune 'ah desen, ce usoor. tu treci clasa doar desenând'. Nu te lua dupa ei. daca mergi la un liceu de artă fără putin de pasiune. un an de zile vei fi chinuit.
Daca mergi la profilul de arte plastice. aici ai mai multe ateliere. (grafica, design vestimentar, ceramica, sculptura, pictura, pictura monumentala.) si. pe a 10-a vei fi repartizat la unu din atelierele astea la care tu vrei sa mergi. si de atelierul respectiv tine de ceea ce vrei tu sa devii in viitor... oricum in liceu faza cu atelierul nu prea conteaza. pentru ca apoi la facultate poti sa dai iar la orice atelier vrei tu. de ex daca la liceu mergi la atelierul de sculptura nu inseamna ca atunci când vei termina liceul vei fi sculptor -.-' Sub nici-o formă.
'arta' e o meserie frumoasa. ai multe oportunităţi in străinătate. Poti sa faci animatie pe calculator, desen pe calculator, editare foto, video, fotografie. toate astea tin si ele de artă si se fac mai mult in facultate. la liceu doar in clasele 11-12. e frumos, na ce sa zic. daca chiar iti place eu zic sa mergi ca e frumos.

| DariusAndreidrs a răspuns (pentru Anilesse):

Bună! eu aș vrea să devin designer de interior.cine îmi poate spune pe ce profil trebuie să fiu pentru a ieși designer de interior, care e media minimă pentru admitere și în ce constă probele? Va rog mult!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă doreşti să te înscrii la un liceu de arte, trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2016 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/cadru-inferior-vocationala/

http://eprofu.ro/tehnic/cadru-superior-vocationala/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017