| goshty a întrebat:

Stie cineva cum pot afla valorile singulare ale unei matrici patrate sau descompunerea valorilor singulare? (Am gasit multa teorie pe net, dar nimic practic, nici macar o matrice 2*2 rezolvata cap-coada ca sa pricep si eu ceva.)

2 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Dă-ne te rog un exemplu simplu, cum arată matricea şi ce ţi-ai dori să obţii de la ea. Mulţumesc.

| goshty explică (pentru RomulusMilea):

A=[1 -1 2; -1 0 1] adica 2 linii si 3 coloane. Am calculat A*Atranspus si am obtinut in final valorile singulare: sigma1= radical(4+radical din 5)si sigma2=adical(4-radical din 5). Sunt corecte aceste valori ca le-am verificat cu ajutorul matlabului. Adica am obtinut SIGMA=[Sigma1 0 0; 0 Sigma2 0], iar eu pentru a rezolva descompunerea valorilor singulare trebuie sa aflu V si U din inmultirea: U*SIGMA*Vtranspus=A.
Cunosc Sigma si A, dar nu stiu cum sa aflu U si V. Ceea ce nu este de neglijat este faptul ca U si V sunt matrici ortogonale, U este de forma 2*2 iar V de forma 3*3.
Multumesc.