| nutuxcristian a întrebat:

Salut,
Stie cineva daca Scoala Superioara de Aviatie Civila, practic este facultate, sau o scoala optionala dupa terminarea unei facultati? Adica n-as vrea sa ma inscriu si de fapt sa nu fie facultate, pentru ca vreau sa termin si ceva din cadrul Universitatii Bucuresti.
Multumesc mult, funda + vot.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ori militar, ori civil.
Ambele nu se pot deodata.
Aviatia are regim de scolarizare militara, cu cerinte foarte stricte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In afara de Academia Fortelor Aeriene care pregateste piloti militari singurul loc unde se pregatesc piloti este SSAC. Cum ii spune si numele este o scoala superioara (postliceala) la care obtii atestat. Scoala este acreditata de Reuniunea Autoritatilor Aeronautice Europene. Ca urmare, cine urmeaza cursurile si obtine licenta de pilot se poate angaja la orice linie aeriana din Europa. Diplomele se obtin de la Autoritatea Aeronautica Civila Romana in urma unui examen teoretic si practic. Nu este facultate!

| nutuxcristian explică (pentru Salontanul):

Dar ar fi ok sa urmez mai intai o facultate din cadrul UniBuc, urmand mai apoi sa optez pentru SSAvC?

| Salontanul a răspuns (pentru nutuxcristian):

Ar fi Ok cu conditia sa nu depasesti 27 de ani. Poti urma o facultate tehnica sa te ajute in aviatie.