| BezeaToxica a întrebat:

Sunt clasa a 10-a si ma gandesc ce sa fac dupa liceu.
Eu nu vreau sa fac Facultate deoarece cunosc multe persoane care au Facultate si muncesc pe 900/1000 lei(nu ca ar fi prea rau, decat fara Job e bine si asa).
Un prieten m-a sfatuit sa fac o Postliceala. Am inteles ca din asta te alegi cu o meserie. Adevarat?

Imi poate explica cineva daca chiar merita sa fac o postliceala dupa liceu, si domeniile unei Postliceale?

Daca Postliceala pica, ce pot sa fac dupa liceu? Sunt la Uman(Filologie Franceza-Engleza) si in afara de translator ce mai pot face? Meseria de Translator este cautata?
Mie imi place mult sa desenez si ma gandeam daca pot face ceva cu asta.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fa o scoala de ospatari/bucatari sau postliceala de mecanici auto. Daca te tii de treaba si esti serios, astea sint meserii DE AUR la propriu. Apropos de desen... poti sa te apuci de grafica digitala si daca ai talent si un pic de noroc, cu multa munca se pot face bani frumosi online. Nu te lua dupa timpeniile cu "cauta in orasul tau". Ai net, Romania are conexiuni foarte rapide in mediul urban, poti lucra cam orice daca e vorba de desen/arta de acasa pentru clienti din afara. Ca translator cistigi de rahat intern, ai putea face bani frumusei din traduceri/transcrieri/editare pentru clienti externi, dar la inceput o sa trebuiasca sa accepti oferte de rahat.

| madamme a răspuns:

Cauta in google locuri de munca din orasul tau. Asa te poti ghida sa vezi cam ce cerinte sunt pe piata muncii.

| Residence_Victor_1995 a răspuns:

Salut! Odata..cand eram si eu de varsta ta, am discutat cu un nene, care tot zicea fix ce zici tu, doar ca era mult mai mare ca mine " p/t ce tie facultate " bla bla bla dar nu a luat in considerare ca munceste ducand greutati, lucrator de rand mai bine zis. Acum gandeste-te, vrei tu sa lucrezi pe scaun, sa traduci un text, p/t 800-1000 lei/luna, sau sa duci saci cu pamant in masina p/t 1000-1200 lei/luna ( peste hotare, in RO este si mai ieftin platit acest lucru ). In general, te sfatui si iti propun, sa te promovezi si sa iti dezvolti abilitatile in desen, mai mult in computer art. p/t mai multe detalii imi trimiti un mesaj privat si iti explic ce si cum, sper ca i-am fost de folos si ai luat ceva folositor din cuvintele mele.