| MaLucian0987 a întrebat:

Sunt clasa a 11a la mate info si am inceput sa am probleme cu matematica. Spun am început deoarece eram f bun la această materie.Am luat 10 la Evaluarea națională..si aveam note bune si intr a 9 sau a 10 a.Dar acum sunt varza, am numai 5 si 6 si nu mai înțeleg nimic.Mentionez ca îmi fac temele dar nu reusesc sa înțeleg materia... poate e si vina profului ca predă f repede si nu reusesc sa înțeleg.Ce sa fac? Sa vorbesc cu părinții pentru un meditator? Am luat 6 la simulare ceea ce e destul de puțin.

Răspuns Câştigător
| crysty1222 a răspuns:

Materia la matematica e destul de grea in clasele 11-12, mai ales pe mate-info. Daca nu intelegi materia din clasa, e destul de greu sa inveti acasa de unul singur. Daca incepi ore de meditatie trebuie sa te pui cu burta pe carte, pentru ca parintii tai o sa cheltuie niste bani cu orele alea. Deci gandeste-te bine la ce vrei sa faci. Bafta si mult succes in continuare!

1 răspuns:
| Sbarcea_Pavel_1998 a răspuns:

Buna! Mai ai timp ca sa incerci sa te descurci singur la matematica. Daca pana prin septembrie-octombrie vezi ca eforturile tale nu dau roade atunci ar trebui sa te gandesti la un meditator. Dar pana atunci poti vorbi cu parintii tai. Iar apoi poti sa-ti faci un program de lucru pentru matematica. Eu iti sugerez sa faci in fiecare zi 30 de minute de matematica (in plus de temele tale de la scoala pentru aceasta materie). Evident ca probabil nu vei avea in fiecare zi timp sau poate chef sa faci acest lucru. Dar trebuie sa te disciplinezi iar rezultatele ar trebui sa le vezi in maxim 3 luni. O metoda de a respecta acest angajament ar fi ca atunci cand ai chef sa faci mai mult de 30 de minute de exercitii de matematica (azi faci 30 de minute, maine 50, poimaine nu poti face caci esti plecat toata ziua dar apoi faci din nou 40 de minute - obiectivul este de a face 30x7=210 minute de matematica minim in fiecare saptamana). Rezultatele bune cer multa munca si disciplina! Succes!