| JohnSeed a întrebat:

Voi da funda daca imi dati un raspuns cu adevarat de ajutor. Sunt in clasa a VIII-a si dupa cum toti stim anul asta am Evaluarea Nationala. La scoala am o profesoara de matematica foarte foarte slaba. Nu ne preda nimic cum trebuie si absolut nimeni nu intelege, pentru ca nici macar nu se oboseste sa explice majoritatea lucrurilor. Am dat recent simularea, si am gresit foarte mult as putea spune. Nu ma intelegeti gresit, nu am luat nota foarte mica. Am primit rezultatele mai repede si am luat 7.2 (Sa zic 7.5, 0.3 a fost scazut din cauza unei greseli chiar tampite din vina profesoarei cu care fac in particular pentru ca mi-a dat o informatie gresita.) Eu fac de 2 ori pe saptamana pregatire la mate, dar nu e destul pentru ca sunt tipul de persoana care nu intelege asa bine la matematica, geometrie mai exact. La algebra ma descurc foarte bine si la simulare am pierdut doar 0.2 la algebra. Mai multe sedinte de pregatire nu pot face, pentru ca efectiv nu am timp si pe deasupara ar costa si mai mult decat acum. Eu imi fac mereu toate temele, si de multe ori lucrez si 2 ore dupa scoala numai la mate, pentru ca primesc teme interminabile de la profesoara cu care fac in particular. Eu nu sunt "geniu matematic", dar arfi OK daca am avea o profesoara decenta la scoala. Problema e ca parintii, in special mama, imi fac viata un calvar din cauza chestiei asteia. Eu degeaba incerc sa le explic, pentru ca e ca si cum as vorbi cu peretii. Sincer nu mai vreau tipete si situatii de genul. Ce as putea face? In orasul de rahat in care traiesc (Suceava) sunt 2 licee care pot fi considerate bune, si jumatate din care intra sunt pe bani, deci mediile de admitere sunt undeva la 9-9.60. Ar mai fi un liceu la care se intra cu putin sub 9, dar parintii ma seaca la cap de nu mai suport.

Situatia e similara si la romana, cu profesoara nu facem nimic pentru ca e tipul de profa care nu face nimic in clasa pentru ca sa vina lumea la meditatii. Totusi, la romana ma descurc de mii de ori mai bine pentru ca pot zice ca inteleg mai usor si am o profesoara mai buna in particular. Nu am primit rezultatele la simulare dar dupa cum m-am evaluat e imposibil sa iau sub 8.50, nici in cea mai rea situatie.
Ironia sortii face ca eu am o minte mai matematica, la literatura nu ma pricep deloc si nu sunt artistic. Fac compuneri mai cliseice dar care merg si care primesc punctaj bunicel.

Ma ajutati va rog? Ce pot sa fac? Parintii acum ma vor forta sa fac la matematica toata ziua (aproape la propriu) si am si multe alte teme de la alte materii (primim FOARTE multe teme).

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LSMM a răspuns:

Sunt la unul dintre liceele alea bune din Suceava, stiu despre care vorbesti si cunosc situatia. La profil real, profii sunt surprinzator de implicati si te ajuta cu placere, asa ca nu e nevoie sa generalizezi. De profii care predau la uman n-am prea auzit nimic, nici de bine, nici de rau.
Legat de problema ta, incearca sa te duci la orele tale de pregatire la mate si sa o intrebi pe profa ta ce nu ai inteles, luand de la inceput. Incearca sa o convingi sa faceti modele de evaluare, daca n-ati inceput deja. Ai sa vezi ca problemele de geometrie se repeta si se rezolva la fel, dar o sa ajungi la concluzia asta dupa ce faci mai multe variante. E bine ca lucrezi si acasa.
La romana, cere-i profei tale de meditatie sa-ti dea modele de compuneri, daca zici ca te descurci la gramatica si invata-le pe de rost, cu tot cu expresiile sofisticate. La partea cu textul imaginativ nu cred ca ai probleme, e vorba de o naratiune.
Bafta!

3 răspunsuri:
| al9264 a răspuns:

Si eu am patit asta candva. Eu m-am descurcat de unul singur, dar mi-a fost greu. Totusi, de ce parintii tai nu te cred? Ei nu o stiu pe profa-ta? Daca ar cunoaste-o sigur te-ar crede ca nu ai ce sa inveti de la ea. Vorbeste cu diriginta despre asta si sunt sigur ca si altii vor fi de acord cu tine sa o schimbi. Trebuie sa iei atitudine. Ai dreptul sa protestezi si sa te revolti in fata prostiei si nepasarii din Suceava. Se va gasi o alta profa, cu siguranta mai buna. Vrei sa vorbim la CONVERSATII? Te mai pot ajuta pe alocuri daca vrei(sunt bun la mate) Mai intru pe TPU si daca comentezi la aceasta intrebare ca esti de acord, gasim cum sa convorbim.
Key bye!

| JohnSeed explică (pentru al9264):

Hey. Multumesc ca mi-ai oferit ajutorul. Faza e ca ei stiu despre ce este vorba dar intotdeauna dau vina pe mine sau spun ca "asta este" si nu sunt dornici sa schimbe prea multe. In orasul asta e prostie si nepasare cat pentru toata lumea, si nici cele 2 licee care sunt "cele mai bune" din oras nu sunt cine stie ce, chiar dimpotriva, multi profesori slabi si nu sunt licee cu mult mai presus decat altele care sunt "mai slabe". Nu prea pot sa ma revolt, desi setea de revolta este absolut insuportabila in ultima vreme. Profe/profi mai bune/buni nu prea sunt, si cu una care e "mai buna" fac eu pregatire. Nici profesoara cu care fac pregatire nu e cine stie ce, plus, intotdeauna are ceva de comentat si cateva lucruri proaste de zis despre mine, chiar daca in 75% din cazuri nu sunt deloc reale sau sunt foarte foarte exagerate de catre ea.
Putem vorbi, nu e asta o problema.

| Lucică1998 a răspuns:

Ca sa schibi ceva trebuie sa aduci o părere si afara, dar nu sa le-o zici tu, ci sa găsești pe cineva a cărui părere părinții tai o iau in considerare si explica-i persoanei respective care e situația si roagă-o sa vorbească cu ai tai despre asta.
P.S. persoana poate fi diriginta sau un alt profesor sau un prieten de familie sau o ruda, nu contează cine, doar sa fie cineva care te cunoaște cât de cât si pe tine