| CanooT a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si inca nu stiu ce profil sa aleg. Imi place matematica cat si informatica pe partea de programare. Care este diferenta dintre mate info si mate info intensiv info pe plan profesional, adica cu ce te ajuta daca ai terminat intensiv info. Pe langa asta, este chiar necesar sa faci mate-info pentru a intra la facultatea de informatica unde faci programare de la 0?
Adica un limbaj de programare il poti invata usor si acasa. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, matematica-informatica intensiv, inseamna mai multe ore, decat la mate-info normal. In plus cu 2 ore stiu eu.
Vrei pe programare/automatica si calculatoare/retelistica/electronica si etc, dai tot pe informatica/electronica si profiluri de genul.

Bula
| Bula a răspuns:

La mate-info intensiv ai mai multe ore de specialitate.
La facultate, daca ai deja pregatire /experienta anterioara de specialitate, atunci vei invata mult mai usor decat cei care incep de la 0 si vei evolua mai mult ca ei.

| aXy99 a răspuns (pentru KiwibibiIa):

Te inseli cu ultima afirmatie. In mare parte sunt probleme de matematica, de ce matematica, fizica ori chimie nu iti antreneaza mintea? laughing
Acolo nu iti zice nimeni daca ai gresit sau nu, asa cum iti arata programele cu care lucrezi tongue

| suntsuper a răspuns (pentru aXy99):

Pur si simplu cei mai multi au nevoie de niste indrumare la materia asta. limbajul de invatat e usor, problemele sunt greu de facut fara cineva mai experimentat care sa explice in unele cazuri. dupa ce zici acolo vad ca nu ai avut tangente cu informatica(cel putin asa cum se face la intensiv info) la viata ta

| suntsuper a răspuns (pentru aXy99):

Te sfatuiesc sa te duci la intensiv info. eu sunt in clasa de intensiv si ca sa fiu sincera, radem de cei de la profilul mate info simplu, sunt cu mult in urma noastra si pe langa asta, fiind doar mate info, probabil conducerea scolii s-a gandit ca nu au nevoie de o profesoara atat de buna cum avem noi, si au primit una dintre cele mai rele profe de info din scoala( nu ma refer ca e stricta, ma refer ca habar nu are nici ea ce face )
Daca vrei sa faci info pe bune, du-te la intensiv.

| aXy99 a răspuns (pentru suntsuper):

Am terminat liceul, nu ma mai duc la niciun profil de informatica, nu mi-a placut. Profesorii se impart random de multe ori, poti sa ai un profesor foarte bun in ceea ce face, dar care sa fie incapabil sa explice, deci e degeaba.
In viata trebuie sa ai noroc in orice...