| blurixe a întrebat:

Off deci in clasele 5; 6 am avut mediile 10 pe linie si 9.96. Acum sunt a7a sem. I si am inceput ffff prost sad Am un 8 la fizica 7 si 8 la chimie, 8 la tehnologie, 8 la civica, si un viitor 6 la istorie si 7 la biologie. O sa am o medie ff mica, in jur de 9.60. Sunt foarte dezamagit de mine.

Dar asta nu e problema principala. Problema este familia mea, parintii mei ce nu stiu decat de un 7 si de un 8 (chimie-7 fizica-8) Daca vor afla de celelalte note ma vor rupe in bataie. Cand le-am zis de alea 2 note m-a certat mama si m-a batut cu rigla de parca cine stie pe cine am omorat si ce criminal oi fii.

De craciun probabil imi vor lua un cadou nu prea frumos sad Dar problema mea principala e media de admitere la liceu, mediile mele care au fost DISTRUSE. Sunt intr-o depresie totala, vreau sa ma sinucid, simt ca viata nu mai are nici un rost. Va rog ajutati-ma sa trec peste asta. Daca le-as zice parintilor ca am nevoie de un psiholog m-ar lua la misto si m-ar certa pentru. ca sunt "cel mai mare prost" si pentru ca "nu invat la nimic".

1 răspuns:
| InuIo a răspuns:

Si eu am avut mediile destul de mari pana anul trecun. Am scazut foarte tare si am ajuns la 7.96 dar eu spre deosebire de tine am o mama intelegatoare care a fost putin suparata dar i-am promis ca ma pun pe invatat si ia trecut. Anul asta am inceput din nou prost dar dar am luat note mari in ultimul timp. Ai putea incerca sa faci si tu asta dar notele alea trebuie sa le spui parintilor pentru ca oricum ar afla pe la sedinte ai ra fi si mai rau[mai ales daca ai niste parinti care se implica total in viata ta si nu lipsesc de la nici o sedinta]. Chestia cu sinucisul nu e o optiune. Nimic nu e distrus inca, punete pe invatat sa iti cresti medile si incearca sa fi baiatul perfect pentru un timp apoi cand ai ceva note de 10 spune-le parintilor tai si de restul notelor. Altceva nu prea am ce sa spun pentru ca nu am fost in situatua ta iar pe parinti nu prea ai cum sa ii schimbi dar oricum mult succes.