| Selysium98 a întrebat:

Sunt cls a XII-a si nu stiu inca ce facultate sa imi aleg. As vrea sa imi recomandati cateva facultati in functie de profilul meu, mate-info. Tin sa precizez ca ma descurc la matematica si fac meditatii de 2 ani iar la informatica nu prea ma descurc ca nu ni se preda cine stie ce la clasa si fizica nu imi place deloc. deci Politehnica in niciun caz nu as alege. M-am gandit la ASE pe finante si banci... am vazut ca cei venind de pe un profil real nu vor avea probleme si partea de economie se va incepe de la 0 si ai o gama variata de job-uri la final. Voi ce imi recomandati? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Cum o spus si vladutz ar trebui sa incerci web-design sau programarea. Poti sa lucrezi si ca liber-profesionist daca ai cunostintele necesare.Pentru inceput in web development iti recomand sa mergi pe html cu css sau sa incepi cu js/python si inveti framework-urile de la js sau ruby on rails.De acolo mergi si inveti alte limbaje.La programare e mai greu ca se lucreaza cu algoritme de exemplu in C++ sau C#.Eu ti-as recomanda sa incepi cursurile de js de pe khanacademy.com
Asa vezi care iti place web development sau programarea. Daca inveti html/css/js ai putea opta pentru mobile development sa faci aplicatii sau daca mergi pe programare poti face software sau sa mergi pe varianta de game development folosing limbaje ca C++. Oricum daca investeti macar o ora pe zi invatand cate o lectie dintr-un limbaj ca sa-ti dai seama daca iti place ceea ce faci sau vrei sa schimbi domeniul.

2 răspunsuri:
| CiocanN a răspuns:

Telecomunicatii. este un profil bun si de viitor. dar ai programare, mate si putina fizica. daca esti istet le prinzi repede.

| vladutzu09 a răspuns:

Web-design, programare daca esti pasionat. Daca nu esti sigur pe cunostiintele tale de informatica intra pe "codecademy.com". Nu fac reclama sau ceva dar site-ul ii chiar fain si pe mine m-a ajutat foarte mult sa imi reconsolidez cunostiintele in html si c++