| Vladutttttt a întrebat:

Salut,
Sunt elev in clasa a 11 a, profil desen pentru constructii si instalatii si dupa ce termin vreau sa merg la o facultate, dar nu stiu ce sa aleg intre Inginerie si Management sau Inginerie Civila. Vreau sa stiu ce parere aveti despre cele 2 si la care ar merita sa merg. Eu as tinde catre Inginerie si Management, dar vreau sa aflu si parerea voastra. Multumesc

Răspuns Câştigător
| wintermee11 a răspuns:

La fel.inginerie&menagement.cred ca cuprinde mai multe ramuri.adica,ideea este ca iti poti gasi mai usor un loc de munca.zic si eu.Mult noroc!

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Intrebare: faceti matematica si fizica cum trebuie acolo in liceu? Daca nu, atunci iti va fi foarte greu in primii 2 ani de facultate.
Nu sunt de acord, cred ca mai bine faci CCIA sau instalatii decat inginerie si management, apoi, daca chiar esti pornit sa faci si management, sunt cursuri speciale, unele platite de firme.
Deci, daca ajungi un inginer bun, ai sansa sa devi si un manager bun, daca faci si una si alta deodata nu cred ca vei ajunge sa fii bun in ambele.
Revenind la matematica, daca nu ai facut asta ca lumea, este inca timp sa te apuci de ea (si de fizica), sau schimba-ti optiunea si mergi la alta facultate.

| taviyamato a răspuns:

Cei mai cautati sunt oamenii cu creativitate : muzica, arhitectura, inginerie chiar si medicina. Incearca pe inginerie civila - constructii - si daca poti fa in paralel si o facultate de restaurare, cum crezi, daca nu reusesti sa intri la arhitectura, incearca inginerie civila, e o meserie utila si cautata, nu mai e loc pe piata pentru economisti, istorici, etc.

| Vladutttttt explică:

La matematica stau bine, la fizica sunt probleme, nu am inteles-o si nu stiu daca o s-o inteleg vreodata. O sa raman cu gandul la inginerie si management, daca nu imi revin la fizica o sa incep sa ma gandesc la alta facultate. Multumesc pentru raspunsuri

| Vladutttttt explică:

Prima optiune pentru mine a fost arhitectura, dar o profesoara mi-a recomandat sa fac pregatire de acum ca o sa-mi fie greu sa intru singur si asta m-a descurajat putin pentru ca venitul este mic, deci nu pot face pregatire. A doua optiune a fost sa aleg intre cele 2 de mai sus. Sper sa nu fie cazul si pentru o a treia optiune. Multumesc