| OIntrebareIntrebatoare a întrebat:

Salut sunt in a 7 a si incep sa ma gandesc la ce liceu sa merg as vrea la unul de filologie deoarece nu se face multa matematica/fizica/chimie ci romana(care imi place si nu am probleme cu ea) si engleza care chiar imi place si ma pricep destul de bine dar am mai auzit ca trebuie sa fac si franceza si inca o limba la alegere cu franceza nu prea le am dar as fi dispus sa ma pun mai serios pe invatat franceza btw pot opta pe engleza intensiv si sa nu mai fac una dintre materii? asa am auzit in fine imi puteti spune mai multe informatii despre liceul de filologie? Si daca sunteti din arad imi puteti recomanda licee de genul am auzit ca in general iti trebuie media 8 ceea ce e ok btw raspunsuri pls.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!

Daca mergi la filologie, du-te la intensiv engleza, este foarte frumos sa faci ceva ce te va ajuta. Engleza este foarte frumoasa, si daca o faci intensiv si-ti place vei avea un timp excelent in liceu.
Nu te teme, ca daca faci franceza ca a doua limba nu te va stresa.

Filologia (normala) se bazeaza pe literatura, romana, apoi limbile straine. Dar daca mergi la intensiv engleza, chiar ca pe primul loc va fi engleza.

Dai teze la Romana, Limba1, Latina, Istorie/Geografie.
Nu-ti face griji de latina, e usor si probabil profesorul n-o sa va streseze.

Daca te hotarasti sa mergi la filologie normal(neintensiv), iti sugerez sa nu mergi happy daca tot vrei sa faci engleza, fa-o bine. Pentru ca la intensiv engleza faci 4-5 ore de engleza pe saptamana, la normal faci 2 ore...

Si nu,nu poti renunta la anumite materii. Din cate stiu eu, daca mergi la intensiv engleza, vor scadea din numarul altor ore, dar nu se va renunta la ele.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La ORICE liceu se fac ( obligatoriu ) 2 limbi străine!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Filologie" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Limba latina (la seral si frecventa redusa la clasa a XIII-a se sustine la Stiinte socio-umane)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Pentru specializări de bilingv/intensiv vezi detaliile de la linkul :
http://www.tpu.ro/......-intensiv/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Vezi lista liceelor cu specializarea de "Filologie" la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/......iceu-pas-2

| OIntrebareIntrebatoare explică:

Sper sa nu fi spus niste prosti