| Andrey12 a întrebat:

In iunie voi da examenul clasei a VIII - a si sunt indecis in legatura cu profilul pe care voi merge. Mai intai sa va spun la ce materii ma descurc: imi place romana, ma pricep la matematica, imi place istoria, franceza etc. Nu ma descurc deloc la : in principiu FIZICA, CHIMIE, LATINA. Pe langa astea nu ma descurc prea bine la engleza. Eu mi-am propus sa merg pe mate-info sau bio-chimie, in niciun caz filologie. Ce parere aveti? Care profil e mai frumos si mai usor? La ce voi da teze? Tin sa precizez ca in simulari am luat 7, 50 la romana si 8 la matematica. Multumesc anticipat si sper ca voi primi informatii bune.

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Pai bio-chimie cade, ca e nevoie de tone de chimie.
Mergi la mate-info. Poate e cel mai greu, dar vei avea intotdeauna o slujba. Si pune-te cu burta pe carte cu engleza, ca e limba universala.

| SonicAndrei a răspuns:

La mate-info e cel mai greu, dar dacă îl termini te angajezi oriunde. În general, elevii de la mate-info sunt mai deștepți fiindcă au dezvoltată gândirea logico-matematică (cel puțin așa ar trebui să fie), dar asta nu e o regulă și evident sunt multe excepții.

La mate-info se dă teză din: română, matematică, informatică și una la alegere dintre următoarele 3: chimie, biologie, fizică. Deci în total 4 teze. La bacalaureat va fi și informatica opțională, deci vei avea de ales dintre 4 materii opționale. Totuși, la bac ai nevoie și de engleză sau altă limbă străină.

În legătură cu nota de la simulare, stai liniștit, mai ai timp câteva luni până la examen ca să evoluezi.

Mai e și varianta să mergi la profil uman (mate-info e filieră a profilului real), unde nici nu vei da teză la mate, nu prea vei face mate, bio, chimie, fizică, dar vei avea materii ca psihologia, latina etc. + istorie și geografie 2 ore în loc de 1. Română se face la fel de multă, doar puțin (foarte puțin) mai grea decât la mate-info.

Sper că te-am ajutat. Dacă ai întrebări despre mate-info mă poți întreba, încă sunt pe a 11.

| ttyes a răspuns:

Avand in vedere ceea ce spui ar trebui sa alegi intre a face sau a nu face informatica.Informatica nu este usoara(daca nu intelegi un lucru fundamental, nu vei mai intelege nimic, deci trebuie sa te pregatesti foarte bie) dar este abordabila.La mate-info dai teza la mate, romana, info si una dintre biologie, fizica si chimie.Fizica si chimia sunt la fel si la mate-info si la stiintele naturii(bio-chimie).La stiinte se da teza la mate, romana si 2 din fizica, chimie si engleza.
O alta intrebare ar fi daca vrei la intensiv engleza sau nu. Daca vrei atunci ai face cu 2-3 ore de engleza in plus si ai da si teza.
Avand in vedere ca vrei la real trebuie sa te apuci de matematica.E cam putin 8 in simulare.
Sper ca te-am ajutat.

| Andrey12 explică (pentru ttyes):

Stiu ca nu e mult 8, dar dupa ce am terminat lucrarea, am observat ca am gresit din neatentie si poate din cauza primelor emotii. Oricum, asta e, fac pregatire demult si fac si acum, imi place ceea ce fac.

| ovi001 a răspuns:

La matematica-informaticana