| RegeleCornet a întrebat:

Sunt in clasa a 10 a, dar ma gandesc de acum la admiterea in ATM din clasa a 12 a. Sunt profil stiintele naturii, la un liceu de medie 9. Pregatirea sper sa ma ajute sa imi fie mai usor la admitere, insa am o nelamurire. Daca, de exemplu, imi aleg profilul "calculatoare si sisteme informatice pentru securitate si aparare nationala" si nu intru, automat sunt repartizat pe alt profil? Sau sunt declarat din start, "NEADMIS". Va multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Nu vei fi declarat "respins" daca ai promovat probele scrise --- in cel mai rau caz(medie mica de concurs), vei fi trecut pe listele de asteptare in vederea redistribuirii in situatia in care vreunul declarat admis se va retrage.
La inscrierea in concurs vei completa o fisa de optiuni ( cu cat completezi mai multe optiuni cu atat cresc sansele tale de a fi admis, bineinteles daca vei promova probele de concur!). Optiunile inscrise permit glisarea /glisarile adica, daca media de admitere nu permite ocuparea unui loc la prima optiune, se trece la urmatoarea optiune.
Regulamentul de organizare si desfasurare a concursului de admitere iti va raspunde mai multor intrebari si necunoscute --- citeste-l din link :http://www.mta.ro/licenta/

| RegeleCornet explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspuns. M-ai ajutat foarte mult. Esti student/ă la ATM?

| alessia5158 a răspuns (pentru RegeleCornet):

Nu ---mi-am finalizat studiile cu multi ani in urma (in alt domeniu).