| Jimmy6789 a întrebat:

Sunt in clasa a opta si ma voi muta in Franta. Stiu ca in Franta sunt 3 ani de liceu. Dar sunt 5 clase primare. Eu pot sa ma duc acolo si sa incep din a 10 a si sa termin la fel cum fac ei. Chiar daca practic eu am o clasa in minus? Cum pot proceda? Dau fundita

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, tu vei pierde 1 an, pentru ca nu vei trece a 8-a, vei face 1 an de pregatire si invatatre a limbii franceze si abia la anul vei trece clasa a VIII-a.
Stiu ca ti-ar place sa sri peste niste clase, dar nu se poate asa ceva!
Esti calsa a VIII-a acum, aici in Romania... dupa 1 an de franceza in franta, vei intra tot a VIII_a in Frnata, dar la anul, in toamna lui 2018!
Din pacate, tu vei termina licuel cu mult mai tarziu decat francezii.

| FlappyXXX a răspuns:

Buna seara!
Tu esti in clasa a 8-a acum, când te vei muta în Franța și te vei înscrie acolo la școală ei te vor băga cel mai probabil in clasa a 11-a. Bineînteles, nu vei fi repartizat în clasă de ''francezi'' să zic așa, te vor băga la o clasă unde, să zicem, nu ești tu singurul străin. Iar dacă te descurci și prinzi repede sau cat de cat limba încât să poți socializa, vei trece mai departe cu ușurință, altfel vei rămâne tot în aceeași clasă încă un an, asta pentru a avansa cu limba.
Eu sunt în Elveția și am un frate care este de vârsta ta. A venit aici pe 31 decembrie, anul trecut scolar, pe atunci era in clasa a 7-a in Romania si era la jumatatea anului, aici a fost repartizat la clasa a 10-a ( la fel, clasă unde sunt mai multe ''nații'' de oameni ), din motiv că a prins destul de repede și stie cat de cat sa se descurce, a trecut in clasa a 11 (bine, nu era departe de a ramane în a 10-a daca nu se puneau cei din jur pe el laughing) ).
+tu cand depui actele pentru ședere și etc, ei te vor repartiza la cea mai apropiată școală de tine.
+scoala e o plăcere aici. Nu se dau teme, doar ce faci la scoala, începi la 8 ( 9 ora romaniei) ai pauze dupa fiecare ora, apoi la ora 12 ai o pauza de 2 ore in care poti merge acasa sa mananci sau sa faci ceea ce doresti. Apoi după cele 2 ore de pauza vei mai avea inca 2 ore de curs pana la ora 16 ( 17 Romania ), doar miercurea au toate scolile pana la ora 12 fiind ca profesorii sunt liberi miercurea dupa ora 12.

Mult succes și adaptare ușoară!

| Jimmy6789 explică (pentru FlappyXXX):

Ma repartizeaza in a 11 a a lor? Adica doar 2 ani de liceu? Eu acum sunt a opta si mai fac doar 2 ani? Atat?

| raluca46 a răspuns:

Bună. Din câte știu s-ar putea să-ți dea un test pentru a vedea ce cunoștințe ai și după rezultatul testului te vor trimite la o clasă.
Sper că am fost de ajutor.