| Tc a întrebat:

Salut,

sunt interesat sa ma inscrius la facultatea de medicina, dar doresc o scurta descriere despre ce anume studiezi in cei sase ani.

De asemenea, vreau sa stiu daca dupa ce iti i-ei examenul de rezidentiat (la doua luni dupa ce termini facultatea) poti sa practici liber sau mai trebuie sa faci practica? Si daca da, atunci cant timp dureaza acea practica?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La doua luni? In functie de specializarea aleasa mai ai 5 sau 6 ani pana la examenul de rezidentiat.

| Dariaa90 a răspuns:

laughing treaba este un pic mai complicata. In primul rând trebuie sa înveți pentru examenul de admitere la facultate. După urmează 6 ani de facultate( ce materii? Destul de multe, însă clar trebuie sa ai o baza pusă, începând cu fizica, chimia, biologia etc. ) după ce termini acești ani, ai de învățat pentru rezidențiat, care durează in funcție de ce specialitate alegi. Abia după ce termini și rezidențiatul te poți gândi la o liberă practica. Deci 6 ani facultate + 5/6 ani rezidențiat, calculează.