| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Sunt la un liceu cu profil mate-info si ma intrebam daca este prea tarziu sa-mi aleg un alt domeniu, mai exact domeniul actoriei.
Intotdeauna parintii mi-au bagat in cap ca e bine sa urmez o facultate din domeniul politehnicii. Dar mi-am dat seama ca nu imi place chiar atat de mult si nici nu vreau sa excelez aici.
La o facultate de actorie, trebuie neaparat sa termini un anumit liceu, sau e bun oricare? Iar pentru a da la aceasta facultate, ce pregatire iti trebuie?

Răspuns Câştigător
| Martsje a răspuns:

Eu am plecat de la mate info la actorie dupa ce am terminat a 9a. Si a fost minunat. Inveti foarte multe lucruri noi, iti formezi un nou mod de a gandi si de a percepe lucrurile, de a le interpreta.e superb, crede.ma. Si toate astea datotita atator ore de teatru, euretmie, miscare scenica. Practic iti dezvolta capacitatea de a interpreta altfel lucrurile. La facultate se intra mai greu. Trebuie sa faci pregatire, sa stii sa reciti poezii...dar nu ca si copiii de la serbari, pentru ca la admitere in asta consta examenul:in poezii. Poezia gandita si traita... Si daca aia vad ca nu ai urmat un liceu cu profilul actorie, probabil se vor gandi ca nu stii cu ce se mananca. Nu stiu cum sa te incurajez, dar incearca. Fa niste cursuri, baga.te intr.o trupa de teatru si mai invata daca vrei sa intrii la facultate. Succes si toate cele bune!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Dupa ce termini acest liceu si iei bacul, poti sa mergi la orice facultate doresti, deci si la cea de actorie.

| thezbx a răspuns:

Pai ideea e sa urmezi o facultate care iti place ca mai apoi sa faci o cariera care iti place, dar fa in asa fel incat sa ai ce pune pe masa mai tarziu. cu politehnica faci bani, dar daca nu iti place, cauta altceva.