| cristi123qwe a întrebat:

Salut. Sunt pe clasa a 8-a si in cateva zile o sa am simularile nationale la romana si matematica si vreau sa stiu daca sunt grele asa cum zic unii oameni sau daca sunt mai usoare decat zic unii.

2 răspunsuri:
| DaFrateEuSunt a răspuns:

Daca cunosti materia, ti se vor parea usoare.

| wpAbby a răspuns:

Salut! De obicei simularile au un nivel un pic mai mare de dificultate fata de examenele propriu-zise. Asta nu inseamna ca daca iei putin in simulari, vei lua putin si in examen. Inca mai este timp de pregatire si de lucru pana la examen, foloseste-ti timpul cat de mult posibil lucrand si invatand, pentru ca dupa sustinerea examenelor vei avea timp suficient pentru orice altceva. Eu am luat in simulari 8, 90 si 9, 00, iar in examene 9, 80 si 9, 60. Nu mi s-au parut atat de grele simularile deoarece eram cu materia la zi si lucram destul de mult. Mult succes la ambele probe si fii fara stres, nu te demoraliza daca nu iei notele dorite.
PS: am sustinut Evaluarea Nationala anul trecut, pe noul model, deci ai parerea cuiva care a sustinut examele pe varianta pe care le vei sustine si tu.