| radu2002 a întrebat:

Am de facut la o materie un quiz dar nu dinalea gen cat voi trai sau intrebari de genul asta.Eu am nevoie de intrebari gen cine a scris Hamlet sau de cine e facuta hartia sau de cine a fost developat alfabetul si intrebari de genul asta.Va rog sa-mi dati ori un link ori 10 intrebari de genul asta. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

1) Care sunt localitățile extreme de pe teritoriul României, punctate după punctele cardinale?
Nord - Horodiștea.
Est - Sulina.
Sud - Zimnicea.
Vest - Beba Veche.
2) Care este acea regină a Franței care, la un moment dat, avînd în vederea că poporul său flămânzea, pentru că nu avea pâine, a spus:„Să mănânce cozonac!"
R: Maria Antoaneta, soția regelui Ludovic al XVI-lea, al Franței.
3) Care este primul vers al celebrului poem homeric „ILIADA"?
R: „Cântă, zeiță, mânia ce-aprinse pe-Ahil Peleianul /".
4) Cine este traducătorul, în limba română, al celebrelor poeme homerice „ILIADA" și „ODISEEA"?
R: George Murnu.
5) De ce purta Mihai Viteazul brâu roșu?
R: Casă nu-i cadă pantalonii.
6) Cine a fost supranumit „cavalerul tristei figuri"?
R: Don Quijotte de la Mancha, nemuritorul erou al lui Miguel de Cervantes.
7) Care celebru fotbalist român a făcut parte din echipa națională a României, la un alt sport decât fotbalul, la o ediție a Campionatelor Mondiale la acest sport?
R: Iosif Petschowski, la ediția CM de tenis de masă, organizată în România ( parcă 1955, nu mai rețin exact; voi căuta și voi reveni).
8) Cum se numea soția lui Dante Alighieri?
R: Beatrice.
9) Cine a fondat prima grădiniță de copii?
R : Pedagogul elvețian I.H.Pestalozzi ( 1746 - 1827).
10) Care sunt cele trei scări de măsurare a temperaturii, folosite în mod practic? Care dintre acestea este cea mai răspândită?
R: „Celsius", „Fahrenheit" și „Réaumur". Cea mai folosită este „Celsius".
11) Care sunt cele trei stiluri ale arhitecturii grecești?
R: Doric, ionic și corintic.
12) Cine este autorul celebrului cîntec studențesc „Gaudeamus igitur"?
R : Preotul german Christian Wilhelm Kindleben.
13) Maria de Medicis și Ana de Austria, au fost regentele pînă la majoratul fiilor lor. Cine vor fi viitorii doi regi?
R: Ludovic al XIII-lea ( 1610 - 1643), respectiv Ludovic al XIV-lea ( 1643 - 1715).
14) Cum se numeau țăranii iobagi din Muntenia și Moldova?
R: „Rumâni" respectiv „vecini".
15) În ce an s-a introdus profesionismul în fotbalul olandez?
R: 1954.
16) Cum s-a numit orașul Oslo înainte de 1925?
R: Kristiania.
17)La curtea lui Alexandru Macedon au trăit un mare sculptor și un mare filosof. Cine au fost aceștia?
R: Praxiteles respectiv Aristotel.
18) Care mare compozitor a compus muzica la opera „Carmen"?
R: Georges Bizet.
19) Cine, și în ce an, a scris „Eu nu strivesc corola de lumini a lumii"?
R: Lucian Blaga - 1919.
20) Ce sporturi se practică în cadrul unui concurs de pentatlon modern? Cine a inventat această competiție?
R: Tirul sportiv, scrima, 200 m înot, alergare pe distanța de 3 km (cros) și cursă de cai cu obstacole.
Baronul Pierre de Coubertin - 1912.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ceea ce vrei sunt întrebări de cultură generală.
Din ce domeniu dorești a fi?
Sau din toate domeniile?
Ce înseamnă : „de cine a fost developat alfabetul"?

| corolav a răspuns:

A fost bun ceea ce ți-am dat?
Era de ajuns și un „mulțumesc".