| danielKGB a întrebat:

Am de facut un proiect la biologie si am nevoie de cateva mituri despre râşi...deci, cine ma poate ajuta?big grin

Răspuns Câştigător
| elysi a răspuns:

Ceea ce cauti tu se gaseste numai in engleza. Sper sa intelegi. Daca nu, spune-mi si iti traduc chestiile esentiale.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lynx_(mythology)

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Se spune, si nu e mit, e realitate, ca rasul va ataca mereu la gat, sectioneaza vasele de sange si Kaput.
Se credea in antichitate ca linxul (rasul nostru) poate vedea adevarul sau minciuna cu ochii lui patrunzatori, si ca urina lui, pe care o acoperea (ca orice pisic) se transforma in chihlimbar. Am tradus o parte din ce scrie la linkul dat de elysi, ea/el merita fundita.