| Losnams a întrebat:

Am inceput clasa a 8a si mi se pare super grea, adica saptamana viitoare am vreo 6 teste initiale, o sa vina simularile, tezele care sunt mai multe.mi se pare greu, matematica e mult mai grea. Cei care ati fost in a 8a ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "super grea" atata vreme cat inveti!
Toti am trecut prin clasa a VIII-a si nu-i grea deloc. Sa ajungi la BAC, atunci sa te vad.
Doar invatand zilnic, ti se va parea extrem de usor si simplu la scoala.

| WhiteLife a răspuns:

Nu te speria, asa e tot timpula început. O sa fii mai stresat/a din cauza EN, și profii o sa ceara mai mult de la voi, e adevărat. Dar nu e imposibil. Axează-te pe ceea ce e cel mai aproape de tine, acum repeta pentru testele inițiale. Apoi învață lecție de lecție la materiile de EN, când ai întrebări întreabă proful, sau un coleg care te poate ajuta. Nu te speria asa tare, nu e chiar asa de greu. Vei vedea în timpul anului, când te vei obișnui cu situația, cu acest "stres continuu". Pana la simulări mai e mult și bine, și oricum, ele n-au valoare. La simulări vezi ce ai învățat pana în momentul respectiv. Eu la simularea de BAC am luat în jur de 5, iar la BAC in jur de 9. Dacă te stresezi nici nu te vei putea concentra, nici nu vei putea retine. Mult succes!

| AlecuAlex a răspuns:

Incepe sa citesti sa acumulezi informatii doar asa vei reusi in clasa a 8 asi in viata nu exista nici un secret trebuie doar sa iti antrenezi creierul.

| Afurisenia a răspuns:

Vai de mine! Si ce ai sa te faci la liceu, daca a 8-a e grea?

| Anonim1447799 a răspuns:

Hey, și eu am fost anul trecut in a 8-a, părerea mea este sa înveți lectile ce ti le preda și la romană și la mate, dacă o sa lași toate lectile de învățat înainte cu o săptămâna de EN nu o sa ti minte toate lucrurile, mie nu mi sa părut foarte grea, la matematica am învățat cu o metoda simpla : luam un marcar roz și încadram definiția, așa o rețineam mult mai ușor, cât depre romană mie mi sa părut ușor, tot ce trebuie sa faci este sa înveți
Multă bafta in noul an școlar

| LoverMusic a răspuns:

Si eu am trecut acum in clasa a 8a si, ca un sfat, daca te subapreciezi singura vei avea stres continuu. Trebuie sa te convingi ca poti.
Pana la examen mai e, deci nu te gandi la el chiar acum. E normal ca in clasa a 8a profesorii sa ne solicite mai mult. De aceea si tu trebuie sa acorzi mai mult timp scolii. Daca inveti lectiile cand se predau, o sa iti fie mult mai usor la teste. O sa te ajute mult si pentru examen.
Dar e important sa nu le inveti mecanic, pentru ca o sa le uiti repede. Incearca sa fii relaxata cand inveti. Cu atat mai mult, daca o sa inveti pe ultima suta de metri o sa fii stresata, deci e important sa inveti din timp.
In legatura cu mate, daca tintesti sus si consideri ca ceea ce faceti in clasa e prea greu, ar trebui sa faci pregatire suplimentara la mate.
Succes! happy