| Ode34 a întrebat:

Saptamana viitoare dau teste initiale la chimie,engleza,matematica si franceza. Aveti idee ce ne-ar putea da la chimie /engleza /franceza, fiind a8-a,la matematica stiu ce ne da,ne da de toate laughing).
Multumesc,ofer funda,daca se poate sa stiu ce-as putea sa recapitulez sau ceva modele de teste.
p.s :La chimie ne da din toata clasa aVII -a? :o straight face nu de alta,dar avem o profesoara extrem de dura iar testele initiale o sa fie trecute in catalog, anul trecut mi-a iesit 9 media,as vrea sa ma mentin de ce nu sa si cresc, desi asta nu cred!
Astept mai multe raspunsuri!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În fiecare clasă se dau teste iniţiale la toate materiile care au fost studiate în anul precedent!

Evaluările se susţin, de regulă, în săptămânile 2-3 de şcoală.
Sau, cel puţin TEORETIC, aşa ar trebui să se întâmple!
Acum, "depinde" şi de profesor...

De asemenea, unii profesori fac pregătire pentru testele iniţiale - mai exact, o recapitulare a materiei - iar alţii nu fac...

La fel şi cu trecerea notei în catalog : PROFESORUL decide!

Teoretic, NU ar trebui să se treacă aceste note.
Dar, unii profesori le trec "obligatoriu", alţii le trec doar pe cele peste 7, alţii vă lasă pe voi să alegeţi/decideţi dacă vreţi să vă treacă nota, etc.

Pentru acest an şcolar NU s-au publicat pe net modele de teste iniţiale!
Doar în 2012 s-au publicat modele de teste iniţiale - vezi linkul oficial :
http://subiecte2012.edu.ro/2012/testeinitiale/gimnazial/

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
| Crainstorm20 a răspuns:

Buna! :-)
Uite:
-Va da la toate materiile!
-Unii dau fara recapitulare!
-Gaseste caietele si invata!
-Fara nota ar trebui! Dar unii profesori sunt nebuni! Nu sunt de acord cu aceasta practica!

-Pana la urma aceste teste sunt menite sa vada nivelul clasei!
Totusi mi se pare gresit sa fie facute fara recapitulare! Sau sa de-a
in prima saptamana sad Ar trebui date dupa ce v-at intrat in ritm!

-Aceste note ar trebui sa stabileasca nivelul clasei! Dar mai bine raspunzi la ore! Profesori vor avea o parere f. buna! Si vei lua usor 10!

Bafta! Si eu sunt tot a 9-a! :-)

| Ode34 explică (pentru Crainstorm20):

1. nu o sa dau la toate materiile, o sa dau doar la acestea fiindca profesorii care predau aceste materii sunt noi si vor sa vada capacitatea noastra, exceptie facand profa de chimie
2.sun a 8-a nu a9-a.
3-nu am facut nicio recapitulare, doar la mate, in rest :''Ora urmatoare test initial''. Super, ce sa zic laughing)
Mersi, si bafta si tie!