| Soryn098 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor (la tema la romanalaughing ). Pentru mine e un calvar. Dar o sa va cer ajutorul doar la 2 exercitii.
1.Indica felul subordonatei cate determina verbele subliniate (scrise cu litere mari) in frazele de mai jos si precizati apoi daca verbele sunt predicative sau copulative:
a. AJUNGE cat mi-ai spus.
b. El A RAMAS sa fie student.
c.RAMANE sa va intelegeti
d. El A RAMAS cum il stiai.
e. Situatia ERA cum mi-am inchipuit-o.
f. ERA sa-si rupa piciorul.
g. El PARE sa fie preocupat de lectura.
h. PARE ca vremea se va schimba.
i. El A IESIT ce-au visat patinrii.
j. Nu intotdeauna IESE ce vrei.
k. Asta INSEAMNA ce esti las.
l. INSEAMNA ca te-ai comportat urat.
La acest exercitiu va rog sa despartiti frazele in propozitii, sa spuneti care cum este (P1-PP; P2-SB(P1)-termen regent... ) si sa imi spuneti cum este predicatul.

2. Construieste fraze in care propozitiile subordonate subiective sa fie introduse prin diferite elemente de relatie:
a. conjuntia subordonatoare DE
b. pronumele relativ CINE (D.)
c.adjectivul pronominal CE
d. pronumele nehotarat ORICATI
e. adverdul relativ CAND
f. pronumele nehotarat CATI. La acest exercitiu va rog sa scrieti fraza, sa o despartiti in propozitii si sa scrieti care cum este. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje de genul : "Dar trebuie sa iti faci singur tema" sau altceva de genul asta. Va multumesc anticipat si va dau FUNDITA celui care imi da raspunsul corect pana la data de 29.01. 2013 (dimineata- pana la ora 10) Multumesc mult.

3 răspunsuri:
| persseuss a răspuns:

Pune ma mana si invata, nu ti mai face temele pe TPU, ca voi sunteti viitoru tarii asteia.

| usurelu123 a răspuns:

A)verb predicativ
b)verb pred

c)la fel
d)la fel
e)verb copulativ
f)verb copulativ

K)predicativ
l)la fel
Restul te descurci

| Soryn098 explică:

Sunteti niste rai!laughing Stiu sa le faclaughing doar ca aseara (cand am pus intrebarea) abia mi-a adus pc-ul de la reparatlaughing si trebuia sa ma joclaughing. Dar multumesc pentru nimiclaughing