| Danutz114785 a întrebat:

La evaluarea nationala la romana a fost un subiect :
"construieste o fraza cu 2 propozitii in care sa fie o predicative introdusa prin pronumele relativ CUM"
Eu am scris : Alex a ajuns cum si-a dorit.
Eu unul nu cred ca e bine... cred ca am facut completiva

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

E bine dar nu prea.
Ce-i drept ca verbul a ajunge aici poate fi copulativ, respectiv predicat nominal insuficient. Poti contrage foarte usor "Alex a ajuns bogat." si DA, fiind nume predicativ subordonata ta e predicativa.
Problema e ca e interpretabil. Poate fi interpretata ca fiind o modala. ( Alex a ajuns in viata/ cu bine/ )
Tine si de cel ce corecteaza.
Multa bafta!

| Danutz114785 explică (pentru ascovit):

Multumesc! Dar mi-am amintit ca am scris "a devenit", care este verb copulativ.

2 răspunsuri:
| catherine057 a răspuns:

Cred ca e bine, ptc verbul a ajunge e copulativwinking