| CammyKamicazi a întrebat:

Salut,TPU! Am nevoie de ajutor,domnul nostru diriginte ne-a spus ca atunci cand ne intoarcem la scoala ca vom face doua echipe si una dintre ele va apara jocurile pentru afara, iar una va apara jocurile pe computer, iar noi avem o echipa de cate 10 dintre care 5 vor "ataca" jocurile afara, iar ceilalti le vor apara jocurile pe computer spunandu-le avantajele. Problema este ca eu trebuie sa vin cu minim 5 argumente dar nu am nicio idee, ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| JustaLittle a răspuns:

Poti sa dezvolti urmatoarele idei
1. Risc de ranire fizica (batai, accidentari la jocuri, accidente din cauza spatiului de joaca etc)
2. Risc de ranire psihica, (bullying) in mod direct ( adica fata in fata) care nu poate fi oprit usor (din cauza ca e face to face)
3. Ranire emotionala pentru ca individul in cauza poate fi marginalizat din diverse motive (varsta, sex, rasa, religie, statut social etc) care nu poate fi oprit imediat ( daca jocurile pe calculator sunt multiplayer si individul incepe sa fie ranit emotional de alti jucatori, poate pur si simplu sa inchida chat-ul sau jocul si pune capat imediat, pe cand la jocurile afara nu se poate )
4. In orase, in preajma locurilor de joaca exista si consumatori de droguri ce-si pot lasa acele nesterilizate pe jos si copiii se pot intepa accidental si contacta boli
5. Caini/animale maidaneze - de la care se pot lua boli, paraziti
6. Persoane periculoase ( pedofili, traficanti de organe, rapitori, proxeneti)
7. Tentatia drogurilor - afara pot fi tinta vanzatorilor de droguri, avand acces usor la ei
Sper ca te-am ajutat! Trebuie sa dezvolti aceste idei atunci, acesta e cumva doar sumarul

| CammyKamicazi explică:

Tin sa mentionez ca eu fac parte dintre cei care ataca jocurile afara