| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de exemple de ecuatii in Z. Am fost anuntati ca maine cine nu stie ce ii se da la tabla va ramane corijent. Exmple de ecuatii in Z si am uitat cum se numeau exercitiile de genul: -3-3=-6 am nevoie de exemple si aici. va rog. is in clasa a 8 si diriginta e nebuna rau de tot... daca gresesti putin iei 4. scuze de greselile gramaticale dar chiar ma grabesc

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Dar sa stii ca ecuatiile nu sunt grele.
De exemplu: 2x+2=3-x. In stanga treci toti termenii cu x, iar in dreapta termenii liberi, adica numerele simple. Cand treci dintr-un membru in celalalt, treci totul cu semn schimbat, adica in cazul de mai sus: 2x+x=3-2, 3x=1=> x=1 supra 3.
Ecuatii de gradul 2 ai facut?

5 răspunsuri:
| Ssssmokin a răspuns:

Http://problemedematematica.com/algecuatiiz.html
Nu mai stiu cum se fac.
Sunt ceva de genu' x+5=6 > x=6-5 > x=1? Daca da, astea sunt usoare.

| xRoocked a răspuns (pentru Ssssmokin):

Si alea cu -3-4 cum se numeau? ca am uitat

| anamariarot a răspuns (pentru xRoocked):

Adunari/scaderi.

| Ssssmokin a răspuns (pentru xRoocked):

Pai da, fac parte din multimea numerelor intregi insa ceea ce ai scris tu acolo sunt doar adunari si scaderi.
Spre ex: -5+3=-2 sau -7-7=-14

| anamariarot a răspuns (pentru xRoocked):

Dar sa stii ca ecuatiile nu sunt grele.
De exemplu: 2x+2=3-x. In stanga treci toti termenii cu x, iar in dreapta termenii liberi, adica numerele simple. Cand treci dintr-un membru in celalalt, treci totul cu semn schimbat, adica in cazul de mai sus: 2x+x=3-2, 3x=1=> x=1 supra 3.
Ecuatii de gradul 2 ai facut?

| Dumbi a răspuns:

Ma lasi te lasa profa corigent daca tu ai numai 5/6/etc.

Iti explic adunarile si scaderile in Z.
- cu - iese +
- cu + iese -
+ cu + iese +
Exemple:
-7 -3 = -10
-10 +5 = 5
4 + 2 = 6.

Bafta! Astea trebuia sa le stii din clasa a 6/7a… nu sunt grele, o iei logic, daca nu te pricepi fa asa: -7 +4 = 3, deci ca sa pricepi 7 -4 = 3. Incearca sa o iei altfel sau faci o axa si numerotezi numerele si faci exercitii pana iti intra mana, chiar nu inteleg ce nu intelegi la ele.